Impozantní Alpy, panenská příroda, horské vesničky, kde jakoby se zastavil čas. Domovina úžasného kozoroha, křišťálově čistá jezera, zelená údolí a kulturní zajímavosti jsou největšími lákadly Graubünden. I když se v tomto švýcarském kantonu nenachází žádné větší město jako Lucern, Bern, Curych, Basilej, Ženeva či Lausanne, přesto má svým návštěvníkům co nabídnout.
Největší kanton Švýcarska se rozprostírá v jihovýchodní části státu, která hraničí s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Hornatá oblast je přírodním rájem. Graubünden ihned upoutá třemi jazykovými oblastmi, německou, italskou a rétorománskou. Na prvních dvou by nebylo nic zvláštního, ale ta poslední stojí za povšimnutí. Pokud jste někdy absolvovali dovolenou v Graubünden, jistě mi dáte za pravdu. Zdejším obyvatelům se říká Bündner. Co je na nich zajímavé? Samozřejmě jejich řeč i dodržování tradičního způsobu života. Jakmile na vás začnou rodáci mluvit, můžete umět sebelépe německy, stejně si budete připadat jako na druhém konci světa. Člověk se musí do tohoto ojedinělého akcentu zaposlouchat, aby pochopil.
Základní údaje
I když je Graubünden největší ve Švýcarsku, přesto je málo osídlen. V hlubokých údolích a ve vysokých horách bydlí jen málokdo. Oblast je oblíbena pro svou dechberoucí přírodu, 1000 vrcholků hor, 150 údolí, 615 jezer a vzácným kozorohem. Vlastně se ocitnete v evropském safari. Rozloha kanton činí 7 106 km2 a žije zde asi 190 000 obyvatel. Nejvyšším bodem je Piz Bernina měřící 4049 metrů, měnou švýcarský frank a hlavním městem překrásný Chur. Zdejší obyvatelé jsou patřičně pyšní na svůj znak, který byl schválen 8. listopadu 1932.
Chur
Jakmile se ocitnete v hlavním městě Graubünden, Chur, budete jako opaření. Tento skvost je ze všech stran obehnán Alpami, které sahají až do nebe. Nejstarší švýcarské město vás upoutá domy z 16. – 18. století, strategickou polohou, alpskými průsmyky, dokonalými podmínkami pro lyžování a historickou zónou bez aut. Po dni stráveném na sjezdovce doporučuji návštěvu jedné z mnoha stylových restaurací nabízející místní speciality jako jsou alpské sushi, sýry, sušené maso, salám z jelena, hruškový chléb, ořechový koláč, červený likér Röteli a pivo Calanda vyrábějící se v Churu.
Lyžařský areál menších rozměrů se nachází přímo v Churu. Stačí jen využít jízdu lanovkou, která vás vyveze až do nadmořské výšky 2 200 metrů. Čeká vás nepopsatelně krásný zážitek. Lyžaři mohou vyzkoušet sjezdovky všech náročností. Na své si přijdou začátečníci i ostřílení sportovci. Zkušení lyžaři musí vyrazit do Arosa-Lenzerheide, který je s Churem propojen a náleží mu na 238 kilometrů sjezdovek. Stačí se vydat do nedaleké Arosy a mít po ruce skipas. Dalším skvělým místem pro lyžování je Davos, kde se vyřádíte na 320 kilometrech sjezdovek. V Davosu lze navštívit ledovou plochu pro bruslení a sáňkařskou dráhu. Nutno podotknout, že se zde konají Mistrovství světa v krasobruslení, rychlobruslení, běhu na lyžích i sjezdovém lyžování, prostě dokonalý areál zimních sportů. Nejvýše položené město Evropy je proslulé svou Rhétskou dráhou, která má funkci skipasu a stojí pouhý jeden frank. Určitě vás potěší, že patří úseky Albula a Bernina Rhétských drah na seznam světového dědictví UNESCO.
Způsoby dopravy
Letecká vzdálenost Praha-Chur činí 509,2 kilometrů a doba letu je 38 minut. Pakliže se rozhodnete pro dopravu vlastním autem, musíte zdolat 649,9 kilometrů. V hlavním městě kantonu budete za necelých 7 hodin. Z vlastní zkušenosti však mohu doporučit vlakové spojení, které je více než pohodlné a cenově dostupné. Dopravci nabízejí různé slevy. Pokud se chcete zbavit všech starostí se zařizováním a nepatříte mezi největší cestovatele, rozhodněte se pro autobusové spojení Praha-St.Gallen a potom hurá na vlak do Churu, za hodinu se ocitnete ve městě plném historických památek.
Co dělat v Graubünden
Při procházkách přírodou se před vámi rozprostře švýcarské safari, spatříte kozorožce, kamzíky, sviště, orly, jeleny, lišky i zajíce. V zimě si užijete s dětmi zábavu na sáňkařských dráhách anebo se projedete kočárem romantickou zasněženou krajinou. Za zmínku stojí 11 kilometrů dlouhá sáňkařská dráha do Fideris, sněžný tobogán dlouhý 4,2 kilometrů pyšnící se impozantními výhledy na region Bernina. V horských vesničkách Soglio, Guarda, Tschlin či Splügen naberete nový dech a seznámíte se s tradičním způsobem života i místními zvyklostmi. Švýcarskou přírodu lze objevit pěšky i na horském kole. K dispozici jsou dokonale značené turistické trasy a cyklistické stopy všech náročností. Je dobré vědět, že je mnohdy počasí ve Švýcarsku nevyzpytatelné, proto nepodnikejte nic na vlastní pěst a nepouštějte se do neoznačených oblastí. Jedním z největších drahokamů je Rheinschluscht čili Rýnská soutěska. Divoká soutěska s rozličnými skalními útvary slibuje nezapomenutelnou podívanou. Švýcarské národní parky i další přírodní rezervace vás provedou kolem majestátných vrcholů Alp, horských jezer a zelených údolí.
Kanton Graubünden vás upoutá i svou kulturní rozmanitostí. Za zmínku stojí na 90 malých i větších muzeí. Navštivte Muzeum Kirchner v Davosu, Segantini i St. Moritz. Patříte mezi milovníky divadla? Což takhle si vychutnat divadelní představení v nadmořské výšce 2000 metrů? Nevídaný zážitek. Nesmíme opominout hrady, zámky, panská sídla i usedlosti, kostely a statky z Engadinu, termální lázně Vals a Gion Camanada v Lugnez. Nenechte nic náhodě a objevte tři perly zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, klášter sv. Jana v Müstair, Albula a Bernina linie Rhétské dráhy i tektonickou oblast Arena Sardona. Dovolená ve Švýcarsku vás nikdy nezklame.
Komentáře k článku