1:55
12.10.2017

Paříž otestovala stoprocentně ekologické taxi

Znečištění ovzduší zplodinami a prachem, zapříčiněné dopravou, je dlouhodobým problémem mnoha světových velkoměst. Hlavní město Francie na tuto skutečnost reagovalo radikálním omezením dopravy ve svém centru a širší omezení, vztahující se při krizových obdobích na celé území města, není ničím výjimečným. Starostka Paříže si však velmi dobře uvědomuje, že doprava je důležitou složkou života celého města, a proto dala zelenou myšlence alternativní dopravy. A pravděpodobně vsadila na dobrou kartu.

Sea Bubbles – revoluce v městské dopravě

V letošním červnu se v rámci veletrhu technologií VivaTech, který se pravidelně koná v hlavním francouzském městě, představilo stoprocentně ekologické taxi. Sea Bubble s futuristickým designem se nepohybuje po pařížských ulicích, ale po hladině řeky Seiny.

Ekologické vodní taxi mělo při své pařížské premiéře obrovský ohlas. O technologii projevilo zájem hned několik světových velkoměst jako například New York, Dubaj, Melbourne nebo Londýn. Veřejnost si pak mohla Sea Bubble vyzkoušet koncem záři.

Žádný hluk, žádná vlna, žádné emise

Zní to skoro jako utopický plán, ale je to již opravdu realita. Sea Bubble se díky speciálním lyžím klouže několik desítek centimetrů nad hladinou. Plavidlo je poháněno elektromotorem a při své provozní rychlosti 5 uzlů (necelých 10 km/h) již nevytváří ani vlny na hladině. Navíc je opravdu tiché. Maximální rychlosti může dosáhnout i 14 uzlů, což je přibližně 26 km/h.

Pro stání slouží speciální doky, ve kterých se akumulátory plavidla dobíjejí, a to nejen solárními panely, ale využita je i energie samotné řeky. Prototyp, který byl k vidění na řece Seině, pojme mimo řidiče další čtyři pasažéry, ale konstrukčně je možné přepravovat až osm osob.

Nejtěžší bylo zajistit stabilitu

Podle konstruktéra a otce tohoto vynálezu, kterým je Alain Thébault, bylo nejtěžším úkolem zajistit stabilitu plavidla, aby bylo naprosto vyloučeno riziko převrhnutí. Dalším oříškem pak bylo dostat Sea Bubble do vzduchu. Jednou z inspirací byl prý i windsurfing.

Běžný provoz tohoto nízkonákladového a naprosto ekologického taxi v Paříži je naplánován na rok 2019.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články