2 minuty čtení
08.11.2021

Havaj chce odstranit zakázanou stezku Haiku Stairs. Přibývá úrazů

Dlouhá desetiletí byla Haiku Stairs (nebo také Stairway to Heaven) ikonickou stezkou na havajském ostrově Oahu. Platila za jednu z nejznámějších havajských atrakcí. Už v roce 1987 byl vstup na ni zakázán kvůli bezpečnosti. Spousta turistů ale na nařízení nedbá a na horskou cestu po hřebeni se vydává. Přibývá tak úrazů. Místní úřady proto chtějí stezku úplně odstranit.

Stezka k tajnému vysílači

Dřevěný žebřík, který následně nahradilo dřevěné schodiště, byl vybudován v roce 1942. Nejednalo se však o žádnou turistickou atrakci. Stezka totiž vedla k přísně tajnému vysílači, který nechalo postavit americké námořnictvo US Navy pro přenos rádiových vln v oblasti Pacifiku. V roce 1950 vysílač našel nové využití, a to pro navigační systém Omega. Fungoval až do roku 1997.

Turisté přelézají zábrany

V roce 1987 úřady pro veřejnost uzavřely nejen stezku, ale i samotnou stanici. Za nerespektování tohoto nařízení dokonce hrozí pokuty ve výši až tisíc dolarů. Turisty to však nezastavilo, jen za rok 2014 policie zaznamenala více než 140 případů, kdy se lidé pokusili překonat zábrany.

Nejkrásnější panoramata na Havaji

Na jednu stranu se však turistům nelze divit. Horská cesta vedoucí podél periferie města Kaneohe je dechberoucí. Tvoří ji přesně 3922 schodů, většina z nich je od poloviny 50. let kovová. Ale to není to nejdůležitější – nabízejí se odsud neuvěřitelné výhledy. Řada cestovatelů dokonce tvrdí, že jde o nejkrásnější panoramata na celé Havaji.

Zraněných přibývá

Problém ovšem je v tom, že postupně přibývá lidí, kteří se na stezce zranili. Například v dubnu letošního roku museli záchranáři ošetřovat 24letého muže, jenž si zranil koleno. Do akce se zapojil i vrtulník.

Opravy stály milion dolarů

Důležitým aspektem jsou také finance. V roce 2003 schody prošly drahou rekonstrukcí, opravy dosud vyšly na téměř milion dolarů a bezpečností opatření si vyžádala další statisíce dolarů. Majetkové a pozemkové vztahy jsou však nadále nedořešené. Majitelem je organizace Honolulu Board of Water Supply, která ani do budoucna nehodlá stezku na hřebeni 853metrové hory zpřístupnit.

Čeká se na souhlas starosty

Členka městské rady Honolulu Esther Kia’ainová proto navrhla „schodiště do nebe“ úplně odstranit. Problémem nejsou jen úrazy, které musí město řešit, ale také klesající kvalita života místních. Právě přes jejich rezidenční čtvrť totiž turisté na vyhledávanou atrakci míří. Ta ovšem nemá ani parkoviště nebo další potřebné zázemí, jak připomněl starosta Honolulu Rick Blangiardi. Rada města už odstranění atrakce odsouhlasila, nyní se čeká na vyjádření starosty Blangiardiho. Předpokládá se, že i on odstranění schodů podpoří, a Havaj tak přijde o svou ikonickou atrakci.

 

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
Já tam chci jet nemůžou to odstranit !!!
14. 1. 2023

Já tam chci jet nemůžou to odstranit !!!

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články