5:42
04.10.2017

Projděte se s námi po Bali

Bali je ostrov kontrastů. Najdete zde nádherné pláže, kulturu a nespoutanou přírodu, ale také spoustu obchodů, nepořádku a turistů. Poznejte to pravé Bali se vším, co nabízí.

Pokud na dovolenou vyrazíte na vlastní pěst, tedy bez cestovní kanceláře, otevřou se vám nové možnosti. Protože nejste vázaní plánem skupiny třiceti lidí, můžete se přesouvat po ostrově a postupně ho celý prozkoumat. Nejlépe se po Bali cestuje na skútru. Dopravy se nemusíte bát, vypadá neuspořádaně, ale řízení je zde nakonec jednoduché.

Bukit a nádherné pláže

Jižní část ostrova vám nabízí krásné pláže na koupání či na surfování. Pokud si chcete surfování vyzkoušet a jste úplný začátečník, můžete vyrazit na Kuta Beach. V Kutě jsou vlny mírné a blízko břehu. Naopak pro úplné profíky je tu surfařský ráj Uluwatu Beach. Pokud se chcete na velké vlny a umění zkušených surfařů jen dívat, na útesu nad pláží se nachází warungy (místní restaurace) a také známý klub Single Fin, který bude ideálním místem na drink a výhled. Vše můžete spojit s kouzelným západem slunce, který je z útesu nad Uluwatu při jasné obloze vidět jako na dlani.

Větší vlny jsou na všech plážích, ale aspoň se pořádně vyřádíte. Pláže jako Padang Padang, Greenbowl Beach nebo Pandawa Beach jsou skvělé na odpočinek a trochu řádění ve vodě. Vyrážíte s malými dětmi, nebo prostě vlny nemáte rádi? Navštivte pláž v Sanuru, která je úplně bez vln. Pláže jsme si užili a přesouváme se dál, prozkoumáme střed ostrova.

Bukit

Bukit

Ubud bylo kulturní město

Město Ubud je krásné, ovšem mnohé cestovatele zklame. Najdete zde muzea, galerie a další kulturní místa, bohužel vás hned zarazí také velká doprava a obchod snad na každém kroku. Jedno z nejznámějších míst v Ubudu je Monkey Forest. Opičky nepotřebuje vidět každý, ovšem samotný vzhled prostorů parku vás uchvátí. Určitě si sundejte všechny šperky a pevně si držte foťáky, opičky jsou zároveň šikovní zloději. Nesnažte se s opicí o uloupený předmět přetahovat, vzdáte to při prvním vycenění zubů a kousnutí také nepatří k příjemným zážitkům. Dále se přesuneme na rýžová políčka.

Krásná kaskádovitá políčka jsou nejkrásnější během období dešťů či hned po něm. Krásně se zelenají a vytváří úžasnou scenérii. Opět zde najdete desítky obchůdků. Nezapomeňte smlouvat. Takto to na Bali funguje a místní se vždy pokusí dát vám vyšší cenu.

Ubud

Ubud

Sekumpul a Git Git

Kdo by se chtěl koupat ve vodopádu a mít kolem sebe jen přírodu? Vy? Skvěle, tak to určitě nevynechte vodopád Sekumpul. Tento nádherný výtvor přírody ve vás zanechá pocit klidu a také si uvědomíte, jak malinkatí jsme. Čeká vás 343 schodů, pár kamenů a říčka. Jste na místě! Stojíte pod masou padající vody a kolem slyšíte jen džungli.

Podobnou scenérii nabídne i vodopád Git Git. Ovšem pozor. K tomuto vodopádu se váže pověst, že pokud k vodopádu sestoupíte v páru, do roka se rozejdete.

Sekumpul

Sekumpul

Matka chrámů a Sidemen

Chrám Besakih není označován jako matka chrámů jen tak. Celý chrámový komplex je tvořen z několika desítek malých chrámů a působí opravdu důstojným dojmem. Na některá místa se nedostanete, je pouze pro věřící, ale i přes to se vám procházka zalíbí. Najdete zde původní sochy démonů a původní části chrámu, které nebyly ještě opravovány. Pro vstup budete potřebovat sarong (šátek), který zakoupíte kdekoliv na Bali. Když chcete vejít do chrámu, musíte mít zahalená kolena a ramena. I když je budete mít zahalené oblečení, sarong je projev úcty.

Vyrážíte na výlet z jihu? Tak to trasa Sidemen bude ta správná. Cesta nabízí několik nádherných vyhlídek a krásnou přírodu. Ať už jedete na skútru nebo autem, užijete si nádherný pohled na okolí.

Besakih

Besakih

Twin Lakes a Pura Ulun Danu Beratan

Bambusová vyhlídka nad jezery Twin Lakes vám nesmí uniknout. Budete stát nad propastí do džungle pouze na konstrukci z bambusu a pro ty opravdu odvážné je tu i houpačka – tedy přesněji prkénko na dvou provázcích.

Už jsme jen kousek od vodního chrámu Pura Ulun Danu Beratan. Asi nejznámější obrázek ze všech katalogů před vámi ožije a vy můžete vnímat všechny barvy a krásu přímo na vlastní oči. Doporučuji vyrazit brzo ráno, jinak budete mít ve vzpomínkách především davy turistů.

Twin Lakes

Twin Lakes

Batur a čerstvá snídaně

Východ slunce začíná a vám se smaží čerstvá vajíčka na lávových kamenech. Po pořádném výšlapu je to zasloužený odpočinek. Tato stále aktivní sopka ve vás probudí spoustu pocitů. Přibalte si jednu lehkou bundu, protože při čekání na východ může teplota klesnout až k 12 °C a bude to pro vás nezvyk oproti teplotě na pobřeží.

Batur

Batur

Amed

Milujete šnorchlování a potápění? Tak to jste tu správně. Amed nabízí řadu míst, kde můžete vyzkoušet ponory, nebo se jen položit na hladinu a užívat si podvodní život. Vrak na pláži U.S. Liberty je jeden z oblíbených jak na šnorchlování, tak na potápění. Jeho přední část je asi 4 metry pod hladinou, takže ti zdatnější se k němu mohou ponořit i se šnorchlem. Pokud vás už voda nebaví a raději byste zase objevili kousek přírody, doporučuji vyrazit do hor. Tento výlet je možný jen na skútru, protože autem byste úzké cestičky nezvládli. Chce to trochu odvahy, jelikož vás od srázu dolů nebude dělit žádné zábradlí. Z vrcholku hor je krásně vidět západ slunce, ovšem cesta dolů po tmě je opravdová bojovka.

Amed

Amed

Co dobrého ochutnat?

Největší pochoutkou na Bali je Babi Guling. Pomalu pečené prasátko s rýží a zeleninou. Hlavním jídlem v Asii je rýže, která se tu jí opravdu ke všemu. Ve warungu si tedy můžete dát Nasi Goreng (smažená rýže se zeleninou) nebo Mie Goreng (smažené nudle se zeleninou). Na Bali najdete spoustu stánků na ulici a určitě ochutnejte. Ve stáncích najdete výborné Satay (maso na špejli v arašídové omáčce), Terang Bulan (palačinka s čokoládou, oříšky apod.), Martabak (palačinka s vajíčkem a zeleninou) nebo Bakso (vývar s knedlíčky a rýží).

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články