4:27
13.12.2019

Sedmnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů zná své vítěze!

V sobotu 30. listopadu 2019 proběhlo v Městské knihovně v Praze slavnostní zakončení již 17. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Za sedmnáct let své existence se MFOF stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě.

Festival byl zahájen v Ostravě 4. 10. 2019, kdy se do samotné soutěže přihlásilo 1 486 filmů ze 102 zemí. Soutěžní filmy byly rozřazeny do čtyř kategorií: dobrodružný a extrémní sportovní film, horolezecký a horský film, dobrodružný vodní sportovní film a cestopisný film. Na rekordní počet přihlášených filmů dohlížela odborná porota, jejíž členové byli z Portugalska, Itálie a České republiky. Diváci se tak mohli těšit na kvalitní a mezinárodně bohatý program, jenž byl vysílán více jak měsíc v řadě desítek českých a slovenských měst.

Slavnostní vyhlášení v mezinárodním duchu

Slavnostního večera v Praze se zúčastnila řada významných osobností ze světa sportu a kultury nejen z České republiky. V publiku jsme tak mohli najít filmaři třeba z USA, Velké Británie nebo Makedonie. Celým večerem provázel Pavel Anděl, jemuž sekundovali osobnosti jako světový jachtař David Křížek nebo legenda československého horolezectví Dina Štěrbová.

Hlavním hostem letošního ročníku byla Alena Konečná, nejúspěšnější Češka v disciplíně zvané freediving neboli potápění bez dýchacího přístroje, která se v letech 2012 a 2016 stala mistryní světa v disciplíně konstantní váha bez ploutví. Za svůj největší úspěch však označuje vytvoření světového rekordu roku 2016 v konstantní váze bez ploutví, kdy se potopila do hloubky 60 metrů.

 

Silná česká stopa v kategorii cestopisných filmů

Program plný zábavy, napětí a poznání pro českého fanouška gradoval při vyhlašování kategorie cestopisných filmů, kterou naši zástupci jednoznačně ovládli. Nejúspěšnější českou, přesněji česko-slovenskou stopou na MFOF byl dvoudílný dokument Wildlife Guards – Strážci přírody. Ve snímku Tomáše Ouhela a Michala Gálika, který můžete zhlédnout na internetové televizi Mall.cz, je zachyceno úsilí česko-slovenské skupiny bránit přírodu před lidskou (zlo)činností.

Vítězný snímek je natáčený v Indii, kam mnoho cestovatelů a filmových štábů jezdí obdivovat nádherné scenérie. Československá skupina se svým dokument snaží světu ukázat temnou stranu Indie. K té řadí hromadění plastů a pytlačení kriticky ohrožených karet pravých, jež od vyhynutí dělí pouhých 8 až 15 tisíc hnízdících samic.

Autoři projektu v hlavní roli

Dvojice autorů pouze nepřihlíží z dálky, ale sama se aktivně zapojuje do boje proti nelegálnímu obchodu s želvími vejci a želvovinou. „Byl jsem přesvědčený, že dokument nedokončíme, protože jakkoli se může zdát, že vše bylo zorganizované, plánované a hrálo v náš prospěch, vůbec to tak nebylo. Byly to dva měsíce tvrdé dřiny, během kterých jsme byli prakticky nepřetržitě vystaveni enormnímu stresu a vyčerpání, ale nakonec se ukázalo, že stály za to. S pomocí místních se nám podařilo zadržet loď pašující 1 209 vajíček karet obrovských i zabavit suvenýry z 300 mořských želv,“ hodnotí natáčení Michal Gálik.

Tvůrci vítězného projektu se bohužel nemohli dostavit na předávání osobně, jelikož se v zahraničí věnují dalším osvětovým aktivitám, a tak mohli děkovat pouze na dálku. „Jsem rád, že můžeme ukázat, že k tomu, aby dva obyčejní kluci udělali něco pro svět, stačí jenom chtít a nemít strach. Ocenění, kterého se nám od poroty Mezinárodního festivalu outdoorových filmů dostalo, si velice vážíme. Pevně věříme, že bude motivací pro další tvůrce točit o tom, co by nemělo být přehlíženo, a náš dokument inspirací pro diváky, že pomáhat může každý,“ říká Tomáš Ouhel.

 

Dobrodružný a extrémní sportovní film:

1. místo – 8000+ (Antoine Girad, Christian Schmidt, Německo)

2. místo – Lyžař proti dronu/Skiers vs. Drone (Mike Douglas, Kanada)

3. místo – Šněrovací mosty/Shoestring Bridges (Dean Bog, USA)

 

Horolezecký a horský film:

1. místo – Jejich příběh/This is HERstory (Igor Hristov, S. Makedonie)

2. místo – V zóně s Adamem Ondrou/In the Zone (Jochen Schmoll, Německo)

3. místo – Dobrá lajna (Česká republika)

 

Dobrodružný vodní sportovní film:

1. místo – Ohromná cesta/Great Route (Maximilian Stolarow, Německo)

2. místo – Nomádi/Nomads (J. Campbell, Velká Británie)

3. místo – Canyoning Ticino (Petr Kubát, Česká republika)

 

Cestopisný film:

1. místo – Strážci přírody/Wildlife Guards (Michal Gálik, Česká republika a Slovensko)

2. místo – Matsés (Miroslav Haluza, Česká republika)

3. místo – Cesta jako žádná ze sta (Viktorie Lörinczová, Česká republika)

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články