2 minuty čtení
07.05.2021

Stůj, nebo jeď. V Číně mají první semafor pro velbloudy

Je řada míst, kde si bez problémů představíte dlouhé zástupy velbloudů. Nejspíše to budou země v severní Africe nebo na Arabském poloostrově. Ale s největší pravděpodobností to nebude Čína. A právě tam přitom v minulých týdnech zprovoznili první semafor pro velbloudy na světě. Má přispět k přehlednější a bezpečnější dopravní situaci.

Místo panáčka dvouhrbý velbloud

Semafor pro velbloudy se nachází poblíž města Tun-chuang, které leží v provincii Kan-su. Server Luxury Launches uvádí, že právě na tomto místě docházelo k častým srážkám velbloudů s chodci, a to vlivem velkého množství stezek pro zvířata. Semafor funguje úplně stejně jako ten klasický, rozdíl je jen v tom, že místo panáčka se na něm rozsvítí dvouhrbý velbloud. Zelený znamená jeď, červený stůj.

Může přilákat turisty

Semafor pro velbloudy má sloužit nejen k větší bezpečnosti provozu, ale také jako zajímavost, jež má přilákat řadu turistů, kteří pak navštíví i samotné město Tun-chuang. Na bizarní turistické atrakce jsou ostatně v Asii specialisté.

Ohnivé koule na Mekongu

Jednou z nejznámějších podivností jsou záhadné ohnivé koule na Mekongu v severním Thajsku. Rudá žhnoucí světla se objevují každý rok na konci října, vyletí do výšky zhruba 100 metrů a zmizí. Dosud není jasné, jak tento jev vzniká. Událost patří mezi významné buddhistické tradice, právě u Mekongu si věřící připomínají Buddhu, který se vrátil ve formě nága, tedy hada s lidskou tváří. Ohnivé koule jsou chápány jako dech tohoto hada. Prozaičtější vysvětlení je uvolňování a vzplanutí bublin plynů z řeky, podle vědců by se mohlo jednat o metan nebo fosfan. Vědci však zároveň dodávají, že je zvláštní, že by se tyto plyny uvolňovaly pouze v jeden den v roce.

Planina džbánů

Plain of Jars se nachází v severním Laosu u města Phonsavan. Dá se říct, že je to místní obdoba Stonehenge. V oblasti je rozmístěno asi 5 tisíc kamenných džbánů, které jsou vysoké až 3 metry. Některé z nich váží 6 tun. Dosud není jasné, k čemu sloužily, patrně byly spojeny s pohřebními rituály nebo sloužily k zachytávání vody či uskladnění rýže. Lokalita se nachází na seznamu UNESCO, její průzkum však komplikuje velké množství nevybuchlé munice, která zde zůstala od doby amerického bombardování v 60. letech.

Věznice Bang Kwang

Opravdu bizarní návštěvu můžete absolvovat v Thajsku – stačí se vydat do věznice Bang Kwang. Jedná se o vězení pro nejtěžší zločince v zemi s velmi tvrdými podmínkami. Na webových stránkách věznice si dokonce můžete objednat sezení s některým ze zahraničních vězňů.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články