1:51
04.03.2021

Turisty v Šarm aš-Šajchu ochrání bezpečnostní zeď

Za ostnatým drátem. Taková dovolená čeká návštěvníky egyptského přímořského letoviska Šarm aš-Šajch. Přestože se mu přezdívá Město míru, bezpečnostní situace v současné době vůbec není dobrá. A proto se ochrana turistů výrazně zvýší. Během dovolené na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova se tak podle egyptských úřadů nebudou muset bát o svou bezpečnost.

Čtyři brány, skenery a kamery

Turistický ruch je pro Šarm aš-Šajch a potažmo pro celý Egypt velmi důležitý. Snaží se proto cestovatelům vyjít vstříc a nabídnout jim co nejlepší podmínky. Letovisko tak bude obehnáno bezpečnostní zdí z betonu a ostnatého drátu a dovnitř se lidé dostanou jednou ze čtyr bran, v nichž budou zabudovány skenery a kamery.

Centrum bojovníků Islámského státu

Důvod k obavám o bezpečnost v této oblasti je jasný, na severním pobřeží Sinajského poloostrova, tedy asi 360 kilometrů od Šarm aš-Šajchu, se nachází centrum bojovníků Islámského státu. Přestože guvernér Jižní Sinaje Khaled Fouda poznamenal, že to je dostatečně velká vzdálenost, oblast má za sebou několik událostí, které dosud vzbuzují hrůzu.

Na palubě letadla zemřelo 224 lidí

Řada lidí má ještě v živé paměti říjen 2015, kdy se po odletu z Šarm aš-Šajchu ruské letadlo zřítilo do sinajské poušti. Airbus se z radarů ztratil pouhých 23 minut po odletu. Na palubě bylo 224 a nikdo z nich nepřežil. Přestože se nejdříve hovořilo o tom, že piloti měli problém s motorem, nakonec se ukázalo, že za výbuchem letadla stál teroristický čin. Zapleteni do něj byli i zaměstnanci místního letiště.

Série bombových útoků

K události, která otřásla celým světem, došlo i o 10 let dříve, v červenci 2005. Příslušníci teroristické organizace Brigády Abdalláha Azzama tam připravili sérii bombových útoků, které si vyžádaly 88 obětí, zraněno bylo dalších 200 lidí. Mezi mrtvými byl i jeden Čech, další byl zraněn.

Ke zranění jedné Češky došlo i při teroristickém útoku v egyptské Hurghadě v roce 2017, kdy příslušník Islámského státu zavraždil dvě německé turistky a další čtyři ženy zranil.

Egypt láká na bohatou historii

Není tedy divu, že některá egyptská letoviska nemají dobrou pověst, přestože nabízejí krásnou dovolenou. To je případ i samotného Šarm aš-Šajchu, kde nově funguje muzeum s nálezy ze starověkého Egypta. Je to právě úžasná historie, která krom teplého počasí a krásných pláží láká turisty do země. Nejvyhlášenějším místem jsou samozřejmě pyramidy v Gíze, jimž vévodí slavná Cheopsova pyramida a Velká sfinga. Nádherným místem je také město Luxor, které bylo v minulosti známé jako Théby. Nachází se zhruba 780 kilometrů jižně od Káhiry a naleznete zde například Luxorský chrám, chrám královny Hatšepsut a v neposlední řadě Údolí králů.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články