2 minuty čtení
06.12.2021

Turisty v Římě by mohlo vozit létající taxi

Jak se vyhnout kolonám a ještě během cesty nabídnout pasažérům nezvyklý zážitek? S odpovědí na tuto otázku přišli v Římě. Z místního letiště Fiumicino by mohlo cestující do centra italské metropole vozit taxi – ale ne jen tak ledajaké. Jedná se o létající taxi. Do provozu by se mohlo toto futuristické vozidlo dostat už v roce 2024.

Menší a tišší helikoptéra bez vrtule

Vozítko, které nese název VoloCity, výrazně připomíná vrtulník, ovšem s jedním zásadním rozdílem – nemá vrtuli. Díky tomu je zhruba čtyřikrát tišší než klasická helikoptéra. Kromě toho je i podstatně menší. Pohání ho celkem 18 motorů, jež jsou napájeny prostřednictvím 9 dobíjecích baterií. Prototyp letounu už je na světě, zájemci ho mohou vidět přímo na letišti Fiumicino. Jedná se o projekt německého startupu Volocopter, jenž vznikl v roce 2011.

Pasažéři si připlatí, ale ušetří čas

Cestující si za tuto službu pochopitelně budou muset připlatit. Cesta z letiště do centra by měla vyjít na 150 eur, což je zhruba 3850 korun. Nutno ale podotknout, že pasažéři ušetří čas. Trasa, která obvykle zabere asi 45 minut, nyní bude trvat o půl hodiny méně. Šéf římského letiště Marco Trancone zároveň doplnil, že postupem času by se měla cena jízdenky snížit.

Firma stále čeká na licenci

Startup Volocopter ale zatím ještě nemá licenci potřebnou k tomu, aby létající taxi skutečně mohlo začít od roku 2024 vozit první cestující. Udělit by mu ho mohla Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví.

Létající taxi by se mohlo rychle rozšířit

K projektu se hodlají připojit i další italská města, například Benátky nebo Boloňa. Mají v plánu nachystat pro létající taxi odpovídající zázemí. Letiště se proto chtějí spojit do společnosti Urban Blue. Přibýt by měly projekty třeba i na Francouzské riviéře.

Další lákadlo pro turisty

Létající taxi by mohlo být dalším způsobem, jak do Itálie nalákat turisty. Ta se totiž stejně jako další země potýká s následky koronavirové pandemie, během níž už několikrát došlo k omezení cestovního ruchu. Pro státy, které jsou na turismu z velké části závislé, to znamená obrovské problémy. Itálie například v poslední době ve velkém nabízí domy jen za pouhé euro, což může být pro cestovatele velké lákadlo. Zatímco zpravidla jde o obce, které se nacházejí daleko od velkých měst, v nedávné době se do prodeje dostaly i domky v obci Maenza, jež leží asi hodinu a půl od Říma. Přispět by to mělo i k záchraně chátrajících nemovitostí.

 

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články