2:25
25.12.2020

Veřejnosti se otevřely dosud nepřístupné části Herodova paláce

Herodův palác v Izraeli nově zpřístupnil některé části, do nichž veřejnost dosud nesměla. Návštěvníci si budou moci prohlédnout soukromé divadlo, foyer i jedinečné klenuté schodiště.

V hlavním palácovém foyer, kam vede zmíněné schodiště, tak turisté budou moci zhlédnout původní fresky. Ty mají červené, zelené a kaštanové odstíny, protože mají připomínat mramorové panely. Soukromé divadlo pak leží přímo pod schodištěm, celkem má asi 300 míst k sezení. Součástí je také soukromá lóže a speciální místnost, v níž královská rodina přijímala návštěvy.

Letní sídlo i centrum římských správců

Pevnost krále Heroda leží v Judské poušti nedaleko Jeruzaléma. Jedná se o jediný palác, který nesl jeho jméno. Zajímavostí je, že se nachází na umělém návrší. Palác Herodium (nebo také Herodion) byl postaven v letech 22 až 15 př. n. l., ukrývá se v něm velké množství pokojů, hala a lázně. Obehnán byl zdvojenými hradbami, které sahaly do výšky až 20 metrů. Herodes ho obýval převážně v létě. Uchyloval se tam, když chtěl najít klid v době poutních svátků, kdy v Jeruzalémě vládl velký ruch. Později se pevnost stala sídlem římských správců v Judeji.

Bezkonkurenční archeologická laboratoř

Oblast je velice významná z archeologického hlediska. Šéf výzkumného týmu Roi Porat dokonce poznamenal, že se jedná o bezkonkurenční archeologickou laboratoř. Průzkumy v této jedinečné oblasti probíhaly už v 18. a 19. století. K prvním archeologickým vykopávkám došlo mezi lety 1962 až 1967 a byly úspěšné. Další vykopávky začaly v roce 1972, tedy poté, co tuto oblast získala Izrael. V roce 2007 došlo k jednomu z nejvýznamnějších nálezů, kdy byl objeven samotný Herodův hrob.

Ukrutný král Herodes

Král Herodes proslul svou brutalitou, je ostatně také známý jako Herodes I. Ukrutný. Narodil se pravděpodobně v roce 73 př. n. l. Podle biblické tradice stojí za vyvražděním betlémských kojenců. A nejednalo se o jedinou krutost, s níž je spojován. Dokonce nechal popravit i své vlastní rodinné příslušníky.

Schopný vojevůdce

Na krále Heroda ale nelze nahlížet jen v negativním světle. Kromě své brutality proslul také přestavbou Jeruzalémského chrámu, postaral se i o rekonstrukci královského paláce. Stojí rovněž za vybudováním pevnosti Masadu, Jeskyně patriarchů či přístavu Caesarea Maritima. Byl velice schopným vojevůdcem, spojil se s Římany proti Parthům.

Zapsal se do dějin

Zemřel v roce 4 př. n. l., a to na selhání ledvin. Archeolog Roi Porat tvrdí, že Herodes byl posedlý myšlenkou, aby se jeho jméno navždy zapsalo do historie. A to se mu nepochybně podařilo.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
facebook vs eharmony to find love online
16. 5. 2024

Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's blog link on your page at proper place and other person will also do similar in favor of you. Here is my web site :: facebook vs eharmony to find love online

Odpovědět
vpn special coupon code 2024
11. 4. 2024

Amazing! Its in fact remarkable piece of writing, I have got much clear idea concerning from this post. Also visit my web page :: vpn special coupon code 2024

Odpovědět
vpn special
7. 4. 2024

I am curious to find out what blog platform you're using? I'm experiencing some small security issues with my latest blog and I'd like to find something more secure. Do you have any solutions? my web page :: vpn special

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články