2:25
25.12.2020

Veřejnosti se otevřely dosud nepřístupné části Herodova paláce

Herodův palác v Izraeli nově zpřístupnil některé části, do nichž veřejnost dosud nesměla. Návštěvníci si budou moci prohlédnout soukromé divadlo, foyer i jedinečné klenuté schodiště.

V hlavním palácovém foyer, kam vede zmíněné schodiště, tak turisté budou moci zhlédnout původní fresky. Ty mají červené, zelené a kaštanové odstíny, protože mají připomínat mramorové panely. Soukromé divadlo pak leží přímo pod schodištěm, celkem má asi 300 míst k sezení. Součástí je také soukromá lóže a speciální místnost, v níž královská rodina přijímala návštěvy.

Letní sídlo i centrum římských správců

Pevnost krále Heroda leží v Judské poušti nedaleko Jeruzaléma. Jedná se o jediný palác, který nesl jeho jméno. Zajímavostí je, že se nachází na umělém návrší. Palác Herodium (nebo také Herodion) byl postaven v letech 22 až 15 př. n. l., ukrývá se v něm velké množství pokojů, hala a lázně. Obehnán byl zdvojenými hradbami, které sahaly do výšky až 20 metrů. Herodes ho obýval převážně v létě. Uchyloval se tam, když chtěl najít klid v době poutních svátků, kdy v Jeruzalémě vládl velký ruch. Později se pevnost stala sídlem římských správců v Judeji.

Bezkonkurenční archeologická laboratoř

Oblast je velice významná z archeologického hlediska. Šéf výzkumného týmu Roi Porat dokonce poznamenal, že se jedná o bezkonkurenční archeologickou laboratoř. Průzkumy v této jedinečné oblasti probíhaly už v 18. a 19. století. K prvním archeologickým vykopávkám došlo mezi lety 1962 až 1967 a byly úspěšné. Další vykopávky začaly v roce 1972, tedy poté, co tuto oblast získala Izrael. V roce 2007 došlo k jednomu z nejvýznamnějších nálezů, kdy byl objeven samotný Herodův hrob.

Ukrutný král Herodes

Král Herodes proslul svou brutalitou, je ostatně také známý jako Herodes I. Ukrutný. Narodil se pravděpodobně v roce 73 př. n. l. Podle biblické tradice stojí za vyvražděním betlémských kojenců. A nejednalo se o jedinou krutost, s níž je spojován. Dokonce nechal popravit i své vlastní rodinné příslušníky.

Schopný vojevůdce

Na krále Heroda ale nelze nahlížet jen v negativním světle. Kromě své brutality proslul také přestavbou Jeruzalémského chrámu, postaral se i o rekonstrukci královského paláce. Stojí rovněž za vybudováním pevnosti Masadu, Jeskyně patriarchů či přístavu Caesarea Maritima. Byl velice schopným vojevůdcem, spojil se s Římany proti Parthům.

Zapsal se do dějin

Zemřel v roce 4 př. n. l., a to na selhání ledvin. Archeolog Roi Porat tvrdí, že Herodes byl posedlý myšlenkou, aby se jeho jméno navždy zapsalo do historie. A to se mu nepochybně podařilo.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články