2:46
17.07.2019

Černobyl, oficiální turistická atrakce s novým koridorem

Černobyl, místo nejhorší jaderné havárie v historii lidstva, se stane oficiální turistickou atrakcí, prohlásil prezident Ukrajiny. Volodymyr Zelenskyj následně dodal: „Pro turisty vytvoříme speciální zelený koridor. Černobyl je jedinečné místo na naší planetě, kde se dokázala příroda po jaderné katastrofě znovuzrodit. Měli bychom toto místo ukázat světu: vědcům, ekologům, historikům a turistům.“

V celé oblasti by měl být podpořen také mobilní signál, který je v dnešní době nedílnou součástí našich životů a návštěvníci uzavřené zóny to rozhodně ocení.

Cestovní kanceláře nabízejí výlety do této radioaktivní krajiny již řadu let, ale teprve nyní podle britského deníku The Telegraph registrují enormní zájem turistů. Jedním z hlavních důvodů bylo znovuotevření historického tématu odvysíláním dramatické série televizní stanicí HBO. Tím dalším může být fakt, že od jaderné katastrofy uplynulo 33 let, což je pro mnohé dostatečně dlouhá doba zaručující bezpečí.

Je oblast bezpečná?

Návštěvníci jsou kontrolováni před vstupem do uzavřené zóny, která je rozdělena na dvě části, vnitřní o průměru 10 kilometrů a vnější o průměru 30 kilometrů od místa nehody. Do vnitřní zóny mají povolený vstup pouze zaměstnanci elektrárny, vědci a omezeně také účastníci exkurzí. Do vnější zóny pak lidé vstupují na vlastní nebezpečí s upozorněním, aby si na nic nesedali a ničeho se nedotýkali. Před opuštěním uzavřené zóny jsou návštěvníci znovu kontrolováni.

Cestovní kanceláře prohlašují, že oblast je po třiceti letech bezpečná. Naproti tomu experti tvrdí, že oblast bude ještě 20 000 let neobyvatelná. Místní pracovníci jsou přísně sledováni a mají pouze kratší pracovní interval s následným delším volnem.

Příroda pomalu pohlcující město Pripjať

Příroda pomalu pohlcující město Pripjať

Po bezprostředním uzavření kontaminované oblasti se příroda začala vypořádávat s následky jaderné katastrofy po svém. Dnes už zde můžete spatřit mnoho divoké zvěře a řeky plné ryb. Uzavřená zóna a její okolí se tak stává rájem pytláků.

Největším lákadlem je opuštěné město Pripjať

Samotné místo nehody, které je nyní obklopeno ocelovým sarkofágem v hodnotě 1 miliardy liber, nebývá hlavním cílem většiny turistů. Největším lákadlem jsou scenérie zpustošeného města Pripjať, kdysi domov 50 000 dělníků a jejich rodin.

Vstup do opuštěných budov je zakázán, ale když dojde na lámání chleba, průvodci jsou v dodržování pravidel poměrně laxní.

Ruské kolo - Pripjať

Pripjať – ruské kolo, které nikdy nebylo v provozu. Zábavní park plánoval oficiální otevření 5 dnů po havárii.

Černobyl patří mezi nejzajímavější místa na naší planetě a jeho jedinečnost je nepopiratelná. Bohužel jsou s jeho návštěvou spojena určitá rizika, která si každý z nás musí vyhodnotit sám.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články