2:40
13.12.2020

Zámek Jezeří vás pohltí svou atmosférou i nezvyklým okolím

Monumentální zámek Jezeří v sobě ukrývá přesně to, co od zámků očekáváte, ale také něco navíc – a to díky své pohnuté minulosti. Shlíží na svět ze svahu Krušných hor, naleznete ho v Ústeckém kraji, přibližně dvanáct kilometrů jihozápadně od Litvínova. Hrdě se tyčí přímo nad Lomem ČSA.

Hrad, renesanční i barokní zámek

Na místě původně stál hrad Eisenberg (Železná hora). Nechal ho postavit Nevlas ze Rvenic, a to v rozmezí let 1355 až 1365. Po přestavbě, o kterou se postaral tehdejší vlastník Mikuláš Hochhauser z Hochhazu, se z hradu stal renesanční zámek. Dokončena byla v roce 1549, což připomíná i letopočet vytesaný nad hlavní bránou.

Dalších přestaveb se zámek dočkal v době baroka. První z nich byla dokončena v roce 1696. Zámek se díky své kráse stal perlou Krušných hor. Na začátku 18. století však vyhořel. I tehdy se ale podařilo vrátit jej do dobrého stavu.

Měl být zdemolován

To nejhorší však teprve mělo přijít. Po roce 1948 byl zámek znárodněn a postupně chátral. V Lomu ČSA se vydatně těžilo, což vedlo k zániku řady vesnic i poškození arboreta. Vysoká hodnota zámku se neustále zpochybňovala a na tehdejších mapách ani nebyl vyznačen. Dokonce mělo dojít k jeho demolici. Proti ní se však postavili geologové, novináři a následně i široká veřejnost, a tak od roku 1986 začaly vznikat plány na obnovu, která trvá dodnes. Od roku 2020 se Jezeří nachází na seznamu nejohroženějších památek Evropy.

Tři prohlídkové okruhy

V dnešní době už je zámek Jezeří opět přístupný široké veřejnosti a postupně se stává vyhledávanou památkou. Stále si však zachovává svou jedinečnou atmosféru. Nabízí tři různé prohlídkové okruhy. Základní okruh tvoří zámecké interiéry, zavede vás do 13 místností, prohlédnete si reprezentativní prostory i obytné apartmány. Nečekejte ale klasické expozice přeplněné porcelánem a obrazy, jak to bývá běžné na jiných zámcích. Něčemu takovému ostatně dlouho trvající devastace Jezeří zamezila. Zato se ale můžete těšit na syrové prostory bez zásahů restaurátorů.

Okruh s výhledem vás zavede do druhého patra jihovýchodního křídla. Otevře se vám jedinečný pohled do okolí, zaujme vás především Lom ČSA. Snadno si však budete moci představit, jak místní krajina vypadala dříve – to vám totiž nastíní tematická instalace, která se věnuje nejen zaniklým obcím, ale také zámeckému parku a jezeru.

Třetí okruh, který je bez průvodce, zaujme hlavně rodiny s dětmi a všechny, kteří mají pro strach uděláno. Dostanete se do zámecké stříbrnice, kde je k vidění výstava Hrad z Jezera aneb Pyšná sídla mocných na Mostecku, dále do pokoje kapucínů, oratoře zámecké kaple s raně barokní freskovou výmalbou i loveckých pokojů. Hlavním lákadlem je však sklepení, kde potkáte pohádkové bytosti a strašidla. Na zámku se také čas od času konají netradiční prohlídky v kostýmech.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články