2:01
30.01.2021

Znáte nejstarší hospodu na světě?

Potřebu setkávat se s přáteli u dobrého jídla a pití mají lidé odnepaměti. Hospody a restaurace ani zdaleka nejsou výdobytkem několika posledních staletí, jejich historie sahá podstatně dál. První dochované zmínky pocházejí z roku 803.

Guinessova kniha rekordů a její přísná pravidla

Názory na to, která restaurace na světě je nejstarší, se různí. Podle Guinessovy knihy rekordů se jedná o restauraci Sobrino de Botin, která se nachází v Madridu a funguje od roku 1725. Guinessova kniha má totiž velmi přísná pravidla, podle kterých restaurace nikdy nesměla být zavřena ani přemístěna a nesměla změnit své jméno.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Portier Technologies (@goportier)


Sobrino de Botin se kromě oficiálního prvenství může pyšnit ještě jednou důležitou věcí, díky které láká spoustu hostů – oblíbil si ji slavný spisovatel Ernest Hemingway. Ten dokonce ve svém románu Fiesta zmiňuje místní specialitu cochinillo asado – pečené selátko.

Stiftskeller St. Peter

Pokud odhlédneme od pravidel Guinessovy knihy rekordů, v Evropě se za nejstarší gastronomické zařízení považuje podnik Stiftskeller St. Peter sídlící v centru rakouského Salcburku, v jeho štítě je vepsán zmíněný rok 803. O hostinci se v tomto roce zmínil anglický učenec, filozof a mnich, rádce krále Karla Velikého, Alcuin z Yorku, jenž v něm nějakou dobu pobýval. Restaurace funguje i dnes a je vyhledávaným cílem turistů. Kromě běžného oběda se tam můžete zastavit také na večeři při svíčkách, při níž budete moci poslouchat výběr z Mozartových děl.

Bingley Arms

Nejstarší anglickou hospodou je podle Guinessovy knihy Bingley Arms, která nejspíše vznikla mezi lety 908 a 953. Nachází se v Bardsey nedaleko Leedsu. Častokrát do ní zavítali mniši a církevní hodnostáři při cestě do Yorku.

Ye Olde Trip to Jerusalem

Známá je anglická hospoda s krkolomným názvem Ye Olde Trip to Jerusalem v Nottinghamu, která tvrdí, že byla založena v roce 1189, neexistují pro to však žádné věrohodné důkazy. Samotná budova byla postavena až v raném novověku a název hospody pochází z 18. století.

Nejstarší vinárna na světě

Oficiálně nejstarší vinárna světa se jmenuje Al Brindisi a nachází se v italské Ferraře. Založena byla v době renesance, a to v roce 1435.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Silia Zaniboni (@silia_za)

Jaká hospoda byla první v Česku?

Nejstarší českou hospodou je podle zápisu do České knihy rekordů Jaškovská krčma, která stojí v Horním Těrlicku v Moravskoslezském kraji. První dochovaná zmínka pochází z listiny o polském knížeti Vladislavovi z 12. června 1268, podle historiků je ale pravděpodobné, že krčma je ještě o mnoho let starší. Budova se nachází na Státním seznamu nemovitých kulturních památek a zajímavostí je, že z původního sklepení vedla tajná úniková chodba.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články