3 minuty čtení
19.05.2021

3 úžasné výlety v Pardubickém kraji

Pojďme společně prozkoumat kraj sladkého perníku, který nabízí desítky zajímavých míst. Nechte se okouzlit například labyrintem s překvapením nebo cestou po Africe.

Kraj je to rozmanitý

Kraj je rozdělen na 4 okresy – Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí a Svitavy. Žije zde přes půl milionů obyvatel, což z něj činí čtvrtý nejméně obydlený kraj.

Jakému průmyslu se tu daří? Především strojírenství, kterému šlape na paty textilní, oděvní, kožedělný a chemický průmyslu. Mnoho z vás překvapí, že v zahraničí je tento kraj známý hlavně pro výrobu plastické trhaviny Semtexu. My ho však milujeme pro měkký a voňavý perník.

Pokud hledáte ubytování v Pardubickém kraji, zvažte pronájem chaty. Její domáckou atmosféru si zamilujete jak s rodinou, přáteli, tak i sami.

Po stopách Emila Holuba

Emil Holub byl lékař, kartograf a cestovatel, který procestoval Afriku. Od roku 1883 cestoval se svou ženou Růženou, která byla velmi zdatná. Mluvila několika jazyky, uměla střílet z pušky, vyjednávat a odchytávala a pozorovala exotická zvířata.

Manželský pár na cestách potkalo i několik patálií. Na první výpravě, kterou absolvoval Emil sám, ztroskotal a ztratil mnoho důležitých sbírek a cestovních deníků. Za pár let, tentokrát také s manželkou, se museli společně i s dalšími pasažéry poprat s přepadením či útěkem.

Emil za svůj život prodělal několik exotických nemocí včetně malárie. Ty se výrazně podepsaly na jeho zdravotním stavu. Nakonec jeho život v 54 letech ukončila rakovina.

V Holicích stojí muzeum s příhodným názvem africké muzeum Dr. Emila Holuba. Zdejší expozice vám odvypráví Emilův život a nabídne také krátký film. V zadním sále na vás čeká Viktoriin vodopád, ze kterého padá jemná mlha. Na výlet sem jezdí školy, rodiny i jednotlivci.

Kdo je novodobý Minotaur?

V Nových Hradech zase najdete labyrint z tújí, které jsou typu smaragd a upravují se do výšek 2 a 3 metrů. Na cestách labyrintu, které měří asi 600 metrů, narazíte na několik slepých uliček. Ti, kteří nezabloudí a dostanou se až do středu labyrintu, se mohou těšit na sochu krutého netvora 20. století – J. V. Stalina.

„Socha byla vysoká 4 metry. My jsme ji napůl zakopali, aby byla v dehonestující podobě. Objevili jsme ji ve sklepě a využili jako novodobého Minotaura,“ objasňuje majitel zámku Petr Kučera.

Orlické muzeum Choceň

Muzeum v prostorech Choceňského zámku potěší četnými výstavami, přednáškami a koncerty. Provádí odbornou badatelskou činnost, konzultace a děti zde navštěvují kroužky. Budova skrývá víc jak 8 000 knih a 14 000 sbírkových předmětů, o které se starají místní pracovníci.

Sbírky jsou z různých oborů – mykologie, botanika, archeologie, geologie, entomologie, umění a etnografie. Muzeum je rozděleno na 5 expozic, z nichž každá návštěvníky seznamuje s historií a poznatky daného oboru.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články