2:09
12.05.2021

Přibývá států, kam mohou naočkovaní turisté

S postupujícím očkováním se pomalu rozjíždí i turistický ruch. Pro země v Evropské unii by měl platit jednotný zelený pas, jenž dostanou lidé, kteří absolvují obě dávky vakcíny proti covidu-19. Některé státy ale nechtějí čekat a zavádí vlastní pravidla, aby se co nejdříve mohly otevřít turistům.

Řecko se otevírá návštěvníkům

Nejvýraznějším propagátorem brzkého otevření pro turisty je v Evropě Řecko, které dlouho dopředu hlásilo, že první turisty přivítá už v polovině května. Karanténní opatření pro státy Evropské unie, Velkou Británii, Srbsko, Izrael a Spojené arabské emiráty však uvolňuje již nyní. Návštěvníci se budou muset prokázat certifikátem o kompletním očkování nebo negativním PCR testem, jenž nebude starší než 72 hodin. Otevřena budou letiště v Athénách a na ostrovech Kos, Rhodos, Kréta, Santorini, Korfu a Mykonos. Britové, kteří jsou pro Řeky společně s Němci klíčovými návštěvníky, se však do země minimálně do poloviny května nepodívají kvůli opatřením ve své domovině.

Čas rezervovat dovolenou v Itálii

Od poloviny května se turisté budou moci vydat také do Itálie, která do doby vzniku jednotného unijního zeleného pasu zavede vlastní doklad. Italský premiér Mario Draghi proto už vyzval cizince, aby na nic nečekali a zamluvili si dovolenou v Itálii. Zatím ale není jasné, jaké podmínky budou pro vstup do země platit – zda bude možné se prokázat i negativním PCR či antigenním testem.

Turisté jsou vítáni

Očkovaným turistům umožní vstup také Chorvatsko (požaduje však potvrzení o rezervaci ubytování), Estonsko, Rumunsko, Island, Belize, Ekvádor, Gruzie, Guatemala, Seychely, Maledivy nebo portugalský ostrov Madeira. Na Maledivách zároveň nenaočkovaným turistům nabízejí vakcinaci zdarma, což by mělo přilákat další návštěvníky. Ve většině zemí bude stačit i negativní PCR test. Island dokonce přislíbil možnost vstupu těm, kteří už covid prodělali a mají dostatek protilátek. Ne všude totiž očkování postupuje tak rychle jako třeba v Izraeli nebo Velké Británii.

Dominikánská republika bez testů i očkování

Úplně bez testu, karantény a očkování mohou přijet turisté do Dominikánské republiky. Testování se bude muset podrobit jen část turistů, a to prostřednictvím rychlého dechového testu přímo na letišti. Mělo by se jednat pouze asi o 3 až 15 procent turistů. Všechny přijíždějící také čeká měření teploty a vyplnění příjezdového a odjezdového formuláře. Češi se ovšem karanténě nevyhnou – budou do ní muset nastoupit po příjezdu domů a nejdříve po pěti dnech podstoupit PCR test.

Thajsko zpřísňuje restrikce

Opačný problém momentálně řeší v Thajsku, kde se situace zhoršuje. Turisty nově čeká po příjezdu dvoutýdenní karanténa, a to i ty očkované. Zavírají se také restaurace a bary.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články