1:58
06.07.2017

Alhambra v letošním červenci odkryje jeden ze svých pokladů

Kdo překoná horko, panující v prvním prázdninovém měsíci v andaluském vnitrozemí, a navštíví Granadu, má jedinečnou šanci spatřit interiér jedné z nezajímavějších věží Alhambry – Torre de los Picos.

Křehká část obranného systému

Věž prošla naposledy stavebními úpravami po dobytí Granady křesťany. Tyto úpravy byly sice rozsáhlé, ale rozhodně ji nezbavily své výjimečnosti. Je zachovávána ve stavu, který je snadno narušitelný, a tak je běžně pro veřejnost uzavřena. Čas od času však památkáři dovolí návštěvníkům Alhambry do tohoto komplexu vstoupit, spatřit unikátní výzdobu této věže a prohlédnout si zblízka i jedinečný obranný systém. Není bez zajímavosti, že právě Torre de los Picos byla inspirací slavnému spisovateli W. Irvingovi.

Věž byla dostavěna za vlády Jusufa I., který byl příslušníkem poslední dynastie muslimských vládců na území Pyrenejského poloostrova. Vnitřní výzdoba, která je odlišná od ostatních věží této linie hradeb, naznačuje, že věž sloužila čistě k vojenským účelům a měla ryze obranný charakter. Na vrcholku věže vyčnívají v každém rohu jehlanovité útvary, sloužící jako opory vysutých balkónků, umožňujících kontrolu a obranu vnějších zdí věže i hlavního vchodu. Torre de los Picos spojuje Alhambru s branou Puerta del Arrabal, ústící do čtvrti Albaicín. Odsud se dalo pohodlně opustit Alhambru přes vrchol Sacromonte a vyhnout se tak průjezdu městem.

Jedinečná výzdoba

Mimo původní malby lze obdivovat i jedinečnou ornamentální štukovou výzdobu. Ta je známá jako yesería, jenž je typickým prvkem muslimské architektury na Pyrenejském poloostrově. I tato výzdoba svou odlišností naznačuje, že na rozdíl od ostatních věží nebyly v Torre de los Picos žádné obytné prostory.

Kdy se tam dostanu

Tuto jedinečnou stavbu lze navštívit v rámci hlavního prohlídkového okruhu celý měsíc červenec, ale pouze během úterních, středečních, čtvrtečních a nedělních prohlídek. Pokud není prohlídka zprostředkována cestovní kanceláří, je nutné počítat i s tím, že vstup do Alhambry je omezený a často je třeba si ho rezervovat i několik dní dopředu.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články