2:14
02.05.2021

Umírajícímu italskému městu hrozí sesuvy půdy. Pomůže zápis do UNESCO?

Umírající město. Takovou přezdívku si vysloužilo italské městečko Civita di Bagnoregio. A není to proto, že by v něm nebylo rušno, ani kvůli tomu, že by v něm žili jen staří lidé. Toto pojmenování si nese už od středověku. V podstatě po celou dobu jeho existence mu totiž hrozí zánik. Na vině jsou eroze a sesuvy půdy. Městečku by mohl pomoci zápis na seznam UNESCO. Jak ale žádost místních úřadů dopadne, bude jasné až v červnu příštího roku.

Propadají se základy

Město se nachází asi 100 kilometrů severně od Říma. Založili ho Etruskové už v 1. tisíciletí před naším letopočtem, mělo velmi výhodnou polohu. Ale už v tu dobu ho trápily problémy s nestabilní půdou, kvůli níž se propadají základy. V současné době dalšímu zřícení skal zabraňují speciální konstrukce. Nicméně za 3000 let své existence se městečko vlivem přírodních živlů značně zmenšilo.

Městečko má pouze jedinou přístupovou cestu.

Vybírají vstupní poplatek

Civita di Bagnoregio je oblíbeným turistickým cílem. Nebylo to tak ovšem vždy. Je zajímavé, že příliv turistů nastal poté, co město v roce 2013 zavedlo vstupní poplatek. Díky tomu se o něm totiž začalo psát v médiích. Nyní je vstupné pět eur, tedy asi 130 korun. Jako jediné italské město navíc nemusí platit obecní daň. Peníze jdou na další opatření, která mají zabránit zániku městečka. Zatímco v roce 2009 destinaci navštívilo 40 tisíc turistů, v roce 2017 už to bylo 850 tisíc a v roce 2019 dokonce více než milion.

Místních obyvatel ubývá

Označení umírající město zavedl spisovatel Bonaventura Tecchi, který zde žil. V posledních letech se městečko ke svému názvu přibližuje nejen problémy s propadajícími se základy, ale také vlivem úbytku obyvatelstva. Na začátku letošního roku zde žilo pouhých 11 obyvatel. A ani turistů tam v posledních měsících moc nezamířilo, zabránila tomu pandemie koronaviru.

Rozvoj turistického ruchu a potřebné peníze

Zápis na seznam UNESCO by městu mohl přinést další rozvoj turistického ruchu a především peníze, které by mohlo použít na nejrůznější potřebné rekonstrukce.

Itálie se pyšní 55 památkami zapsanými v UNESCO

Na seznamu UNESCO je v současné době zapsáno 55 italských památek. Patří mezi ně historická centra měst, jako jsou Řím, Florencie, Neapol, Siena, Urbino, Matera, San Gimignano, ale také Verona a Benátky, Dolomity, Etna, Liparské ostrovy, archeologická naleziště v Pompejích, Herculaneu a Torre Annunziata, Hadriánova vila v Tivoli, etruská nekropole Cerveteri a Tarquinia, Syrakusy a skalní nekropole Pantalica či Piazza del Duomo v Pise. Řada italských památek ale trpí pod náporem turistů. Výrazným příkladem toho jsou právě Benátky nebo Řím.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články