4:09
09.07.2017

Argentina – Ushuaia, město zrozené v slzách odsouzených

Když nevíš, jak kolonizovat lidmi i Bohem opuštěné území, pošli tam … trestance.

Tento způsob, jak spolehlivě a daleko udržovat od civilizace potenciálně nebezpečné živly a současně připravit půdu pro nové osadníky, vždy funguje. A funguje o to lépe, když je to místo odděleno od pevniny masami mořské vody. Když je to ostrov.

Zátoka s výhledem na západ

Tentokrát nebudeme hovořit o Sydney, která vznikla právě touto cestou. Budeme si povídat o městě, které bylo sice založeno stejným způsobem, ale leží na jiném kontinentu. A které je označované jako nejjižnější na světě.

To město se jmenuje Ushuaia. V dialektu místních indiánů volně přeloženo znamená “Zátoka s výhledem na západ.” Původně toto území obývaly kmeny Yamanů a Alakalufů, jejichž obživu zajišťoval především lov zde hojně se vyskytujících tuleňů a ryb.

Založení města se datuje do roku 1884. Nicméně již předtím na tomto místě existovala osada, kterou vybudovali v roce 1869 anglikánští misionáři.

Ushuaia

Ushuaia

Drsné prostředí…

O své postavení nejjižněji položeného města Ushuaia, tento argentinský přístav ležící na jižním pobřeží jihoamerického ostrova Ohňová země na březích Beagleova průlivu, svádí neustálý souboj s Puerto Williams. Puerto Williams je malé vojenské přístavní město na chilském ostrově Navarino. Ten najdeme hned naproti Ushuai, přesně na opačné straně kanálu.

Ushuaia je současně hlavním městem provincie Tierra del Fuego neboli Ohňové země.

Oheň a led, hory a oceán, voda a kámen, to jsou elementy, které formují povahu lidí v tomto nejzapadlejším koutě světa. Zde opravdu nikdo nemá na růžích ustláno. Kdo by čekal evropské pohodlí, ať se Ushuai zdaleka vyhne. Vraky lodí se povalují hned na kraji přístavu, pobřežní mola, chátrající skladiště, to jsou obrázky, při nichž měkčí povahy ztrácejí kuráž. V místech, kde končí chaotická zástavba, začíná vláda nepřístupné a drsné přírody. Husté hvozdy postupně stoupají k vrcholkům skalnatých hor, které lidem dole připomínají, kdo že je v tomto kraji pánem. Nedaleko od hranic města se pak majestátně tyčí mohutný masiv ledovce Luis Martial a vrcholky andských velikánů se jmény Olivia (1 410 m n. m.) nebo Monte Cinco Hermanos (963 m n. m.).

…může mít i přívětivou tvář

Pohodlnější turisté se možná nechají přesvědčit k návštěvě Muzea konce světa (Museo Territorial Fin del Mundo), které ve svých etnografických sbírkách skrývá exponáty a předměty denní potřeby původních indiánů i trestanců. Možná, že shlédnou i prastarou budovu věznice, která byla zrušena v roce 1947. Také zcela jistě nevynechají příležitost vybrat si zboží v některém z obchodů nebo pochutnat si na typickém jihoamerickém jídle (zkuste churrasco) v restauraci. Návštěva v místních chocolateriích přivedou až na samý vrchol blaha vaše chuťové pohárky. Nabídka čokoládových pralinek a různých druhů čokolád je prostě neodolatelná. Nejen tato gurmánská zařízení, ale také banky, zdravotní středisko nebo školské, kulturní i sportovní objekty jsou v tomto přibližně 50 000 městě četně zastoupeny.

Nevšední romantika na konci světa

Ale pravého dobrodruha žádné město dlouho neudrží. Toho láká svoboda, adrenalin, čerstvý vzduch a divoká příroda. A té si tady může užít do sytosti.

Do Antarktidy je odsud jen co bys kamenem dohodil, zhruba nějakých 1 000 km, a tak Ushuaia slouží jako spolehlivá základna a výchozí bod pro všechny antarktické expedice.

Nevšední zážitky nabízí i jízda Vlakem na konci světa. Ano, právě tak se jmenuje úzkokolejná dráha, která vede přes hluboký kaňon Caňadón del Toro, bývalou indiánskou osadu El Río Ajej až na pobřeží oceánu do zálivu Lapataia. Odtud už je to jen kousek do národního parku Parque Nacional de Tierra del Fuego. Míst lidmi ještě příliš nedotčených na Zemi valem ubývá a pokud už jste obětovali svůj čas i peníze na to, abyste se dostali až tak daleko, tak by byla škoda nechat si takovou příležitost uniknout.

Pro ty vytrvalé

Pokud pořád nemáte dost, můžete podniknout výlet do pohoří Sierra Valdivieso a Alvear, vyjet si zasněženou krajinou na saních tažených psím spřežením, vyzkoušet lyžování na nedalekých sjezdovkách nebo vyplout lodí z Ushuaie do Punta Arenas nebo podél pobřeží na katamaránu až k ostrovu Isla de Lobos a k majáku Les Eclaireurs.

Ať zvolíte cokoliv, určitě to bude nevšední zážitek, za který to stojí!

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články