2:24
25.03.2021

Při leteckých neštěstích loni zahynulo téměř 300 lidí. Jaké aerolinky jsou nejbezpečnější?

Leteckou dopravu v loňském roce výrazně ovlivnila pandemie koronaviru, která měla obrovský vliv na turistický ruch. I přesto však byl rok 2020, co se týče bezpečnosti a tragédií v osobní letecké dopravě, horší než rok 2019. Celkem došlo k 39 nehodám a zemřelo 299 lidí. Uvedl to server Independent, který vycházel z dat analytické společnosti To70.

Sestřelení boeingu a nedodržení standardů

Nejvíce obětí si hned na začátku ledna vyžádalo sestřelení boeingu Ukraine International Airlines, kde zemřelo všech 176 lidí na palubě. Sestřelen byl nad Íránem v domnění, že se jedná o americkou stíhačku.

Další tragickou událostí byla havárie letadla společnosti Pakistan International Airlines v Karáčí. Kvůli chybě kapitána a prvního důstojníka, kteří při přistání nedodrželi bezpečnostní předpisy, na palubě zemřelo 97 lidí a na zemi jeden člověk. Další oběti na životech pak přinesly nehody, kdy letadla sjela z dráhy.

Rok 2019 měl 257 obětí

Pro srovnání: přestože rok 2019 v letecké dopravě nebyl zasažen pandemií a byl zcela standardní, vyžádal si méně obětí – dohromady 257. Za posledních 10 let byl nejbezpečnější rok 2017, kdy došlo pouze ke dvěma nehodám, při nichž zemřelo 13 lidí.

Qantas uhájilo své prvenství

Nejbezpečnější aerolinkou světa je australská společnost Qantas. Vyplývá to z žebříčku australského serveru Airlineratings.com. Její vítězství není příliš překvapivé, letecká společnost se na první příčce umístila i loni a předloni a v letech 2014 až 2017. Server žebříček sestavuje na základě mnoha kritérií, mezi které patří počet nehod, stáří flotily letadel či bezpečnostní audity, ale také podezření z úplatkářství nebo podvody s pilotními průkazy. Specifický loňský rok navíc přidal faktory jako dezinfekce strojů a ochrana úst a nosu u palubního personálu.

Více než 100 let bez tragické nehody

Společnost Qantas si své prvenství drží díky tomu, že ve své více než stoleté historii dosud nezaznamenala tragickou nehodu ryze proudových dopravních letadel. Spolehnout se můžete i na další letecké společnosti, v první pětici se dále umístily aerolinky Qatas Airways, Air New Zealand, Singapore Airlines a Emirates.

České aerolinie získaly všech sedm hvězdiček

Server Airlineratings.com tentokrát zhodnotil 385 leteckých společností, mezi nimi i České aerolinie. Přestože získaly všech sedm hvězdiček, mezi dvacet nejbezpečnějších se nedostaly. Smartwings obdržely pouze šest hvězdiček. Hlavním důvodem patrně byl případ, kdy kapitán Smartwings letěl do Řecka jen s jedním motorem. Udělal tím dohromady 21 chyb, výpadek byl nenahlášený a navíc pozdě přiznaný. Letecká společnost pak čelila velké kritice od zahraničních dispečerů.

Nízkonákladovky mají vlastní žebříček

Na žebříčku se nenacházejí žádné nízkonákladovky, není to však způsobené tím, že by nebyly bezpečné, ale kvůli tomu, že mají žebříček vlastní.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články