2:16
30.03.2021

Egypt bude mít nové hlavní město

K netradičnímu kroku se chystá egyptská vláda. Světoznámá Káhira už nebude metropolí. Nové administrativní hlavní město (někdy označované jako Nová Káhira) vzniká v poušti na východ od Káhiry. První úředníci by se tam mohli přesunout už v létě, oficiálně by se měla metropole otevřít na konci letošního roku.

Káhira je přelidněná

Důvodem k přesunu je snaha ulehčit Káhiře, která je dlouhodobě přelidněná. V novém hlavním městě by se měla snoubit moderní architektura s odkazem k dávné historii Egypta. Budovy by totiž měly připomínat staroegyptské chrámy a chybět nebude ani mrakodrap dosahující do výšky 385 metrů. Centrem bude rozsáhlý bulvár, na kterém budou sídlit jednotlivá ministerstva. Samotná obchodní čtvrť bude se zbytkem města propojená pomocí jednokolejky.

Diplomatická čtvrť, mešita i park

Postupem času mají v nové metropoli vzniknout také univerzity a diplomatická čtvrť. Architekti myslí i na trávení volného času, navrhli velký park s mešitou, ale také další místa pro zájmové aktivity a občanské vyžití.

Metropole je zatím opuštěná

Podle agentury Reuters je však nové hlavní město stále poměrně dost opuštěné. Místním lidem se do stěhování moc nechce, mají strach, že život na tomto místě pro ně bude příliš finančně náročný. Zároveň panují obavy, že metropole nebude dobře přístupná.

Egypt se kvůli stavbě musel zadlužit

A nejsou to jediné problémy, se kterými se projekt egyptského prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího potýká. Komplikací jsou i peníze. Podle původního plánu měly stavbu financovat také Spojené arabské emiráty, tento plán ale krachnul už v roce 2015. Egypt proto musel využít i jiné půjčky. S financováním obchodní čtvrti pomohla Čína, potíž je však v tom, že tato oblast má být hotová až za dva roky.

Město láká turisty z celého světa

Káhira patří mezi největší hlavní města světa, žije zde 16 milionů obyvatel. Díky svým historickým památkám ročně přivítá obrovské množství turistů. Největším lákadlem jsou pyramidy v Gíze, hojně navštěvované je také Egyptské muzeum, v němž je k vidění neuvěřitelných 120 tisíc pradávných artefaktů. Velmi oblíbená je rovněž mešita Al-Azhar z roku 972. A mešit, muzeí i dalších zajímavých turistických cílů je v Káhiře celá řada. Nelze se tedy divit, že přelidněná metropole trpí.

Další nová metropole vyrostla v pralese

I když přesun hlavního města není zrovna obvyklý krok, nedá se říct, že by byl bezprecendentní. Mnohem bizarnější je nová metropole Myanmaru (dříve se stát nazýval Barma). Vznikla na místě, kde byl prales a svět se o ní dozvěděl až v roce 2005, kdy byla kompletně hotová. Nese název Neipyijto.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články