2 minuty čtení
04.04.2022

Jako by do Notre-Dame vkročil Disney. Změny ve svatostánku pod palbou kritiky

Když pařížskou katedrálu Notre-Dame v roce 2019 zachvátily plameny, tato zpráva obletěla celý svět. Práce na její obnově pokračují, návštěvníci se však do ní podívají patrně až v roce 2024. Přesto už nyní pracovníci chystají nejrůznější změny, které by měly vylepšit návštěvnickou zkušenost. Vyvolávají však velký odpor části odborné veřejnosti.

Úplně jiný zážitek

Návštěva pařížského svatostánku by měla vypadat o dost jinak než doposud. Využít by se měly i stěny, na něž by se promítaly informace a biblické citáty v různých jazycích, a to dokonce i v mandarínštině. Chybět by neměly ani výstavy moderního umění, nová turistická stezka nebo prostor pro meditaci.

Politicky korektní Disneyland

Hned po oznámení plánovaných novinek se však vzedmula velká vlna odporu. Zatímco někteří tento nápad přirovnávají k zábavním parkům, pařížský architekt Maurice Culot si vůbec nebral servítky, když pronesl, že je to, jako by do Notre-Dame vkročil Disney. Zároveň dodal, že u dalších významných evropských památek by nic takového neprošlo. Také britské médium Spectator upozornilo, že se z katedrály stane politicky korektní Disneyland.

Větší srozumitelnost

Kněz Gilles Drouin, který k chrámu přísluší, je ale proti. Zdůraznil, že na historické podobě katedrály se nic nezmění. Překlad biblických citátů do jiných jazyků by podle něj mohl přiblížit křesťanství i dalším národům.

Oheň zasáhl celou střechu i sanktusovou věž

Požár katedrály Notre-Dame propukl 15. dubna 2019 a jeho uhašení trvalo 12 hodin, akce se zúčastnilo více než 400 hasičů. V té době ve svatostánku probíhala rekonstrukce. Velkou část vzácných exponátů naštěstí oheň nezasáhl, přesto byly škody obrovské. Zbortila se olověná střecha katedrály i sanktusová věž, dřevěná část střechy, kterou tvořilo i dřevo ze stromů ze 13. století, shořela. Zasažena byla také vitrážová okna, došlo k poškození některých artefaktů, a to i při hašení. Dosud není zcela jasné, proč k požáru vůbec došlo. Podle všeho se však nejednalo o úmyslný čin.

Národní symbol v plamenech

Zpráva o požáru v té době zasáhla celý svět. Tehdejší český ministr zahraničí Tomáš Petříček na twitteru uvedl: „Je to velké neštěstí, vidět hořící katedrálu Notre-Dame. Ten pocit smutku i u nás Čechů přetrval po generace, když hořela budova spojená s naší národní historií.“ Obdobně se vyjádřil i primátor Prahy Zdeněk Hřib: „Soucítíme s Paříží. Také Praha poznala, jak je bolestivé vidět národní symbol v plamenech. Požár Notre-Dame se nás proto dotýká o to víc,“ uvedl. Rozhledna Petřín pak byla nasvícena v barvách francouzské trikolóry.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
vorbelutrioperbir
28. 10. 2023

Very good written story. It will be valuable to everyone who usess it, as well as myself. Keep up the good work - i will definitely read more posts.

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články