1:27
24.07.2017

V Bibione chtějí zakázat kouření na pláži

Zákaz kouření není diskutovaným tématem jen v České republice. V jednom z nejnavštěvovanějších italských letovisek – Bibione – chtějí příští rok úplně zakázat kouření na pláži.

S omezováním cigaretového dýmu bibionská radnice začala už v roce 2011, poslední tři roky zákaz kouření platí v první řadě slunečníků a na pláži před nimi. Nedodržení tohoto zákazu může vyjít pořádně draho – za to, že si člověk zapálí u plážových lehátek, mu totiž hrozí pokuta 27,50 až 275 eur – tedy zhruba od 715 do 7150 korun. Taková „poslední cigaretka“ pak může letní dovolenou u moře pořádně prodražit.

Kuřáci budou mít vlastní prostory

Ale ani kuřáci, kteří bez své pravidelné dávky nikotinu nemohou být, se nemusí bát, že by museli italské letovisko úplně opustit. Radnice pro ně spolu s turistickými operátory vyhradí speciální oblasti, kde budou moci kouřit bez obav z tučných pokut – a v dostatečné vzdálenosti od ostatních turistů.

Zajímavé je, že se zákaz kouření v Bibione na rozdíl od tuzemska nesetkává s negativními ohlasy. Místostarosta města Gianni Carrer dokonce tvrdí, že za poslední léta nebylo nutné za porušení zákazu udělit jakoukoli pokutu.

Úplný zákaz kouření na pláži

Pozitivní reakce turistů vedou bibionskou radnici k tomu, aby zašla ještě dál. Od příštího léta kouření na své osmikilometrové pláži zakáže úplně. Chce tak chránit zdraví návštěvníků, ale rovněž zamezit povalování cigaretových nedopalků v písku.

Dýchej vůni moře

Přístup Bibione inspiroval také další italská města. I ta na svých plážích postupně zavádějí zákazy kouření. Je tak možné, že za několik let po celém italském pobřeží nad zálibou v cigaretovém dýmu vyhraje právo na čerstvý vzduch. Ne náhodou se ostatně projekt bibionské radnice, který podporuje i italské ministerstvo zdravotnictví, nazývá Dýchej vůni moře.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články