3 minuty čtení
06.01.2022

Unikátní koktejl kultur. Vyjede nový Orient expres

Orient expres, to je pojem, který znají nejen šotouši, tedy obdivovatelé železnice. Tento vlak proslul po celém světě, přispěl k tomu i věhlasný román Agathy Christie Vražda v Orient expresu. Milovníci nostalgie na kolejích se nyní mají na co těšit. Nový Orient expres vyjede v roce 2023. A už teď je jasné, že cestujícím nabídne spoustu jedinečných zážitků.

Retro design a luxus

Ve většině případů bude cesta nového Orient expresu začínat v Římě. Cestující se budou moci vydat třemi směry – do Paříže, Splitu či Istanbulu. Jízdu si užijí ve vlakových soupravách připomínajících 60. a 70. léta minulého století. Interiéry navrhlo studio Dimorestudio a pasažérům slibuje retro design, který se snoubí s luxusem.

Vysoká gastronomie a honosná atmosféra

Program La Dolce Vita zahrne hned šest vlakových souprav, které budou mít vždy 12 de luxe kabin a 18 standardních apartmá. Bonusem pak bude královské apartmá. Chybět pochopitelně nebude ani jídelní vůz, kde si na své přijdou milovníci vysoké gastronomie. Příjemnou a honosnou atmosféru pak doplní nejlepší italská vína. Jak uvedl šéf společnosti Accor, která Orient expres vlastní, Stephen Alden, projekt spojí západní svět s orientem, ale také přítomnost s minulostí. Vznikne tak unikátní koktejl kultur.

Jedinečné zážitky i úchvatná panoramata

Zatím ovšem není jasné, jak hluboko do kapsy budou muset pasažéři sáhnout. Je však jisté, že s běžným low cost cestováním to nebude mít nic společného. Cestující se ovšem mohou těšit na jedinečné zážitky a dechberoucí panoramata. Je také nutné podotknout, že cestování po železnici je výrazně ekologičtější než létaní letadlem. A i tento fakt je v dnešní době velmi důležitý.

Tradice od roku 1883

Slavný Orient expres poprvé vyjel 5. června 1883 z pařížského Východního nádraží. Mířil do rumunského města Giurgiu. Tvořily ho vozy první třídy, jednalo se o vlak hotelového typu. Na cestující, kteří si kromě klasické jízdenky na rychlík museli připlatit 20 procent ceny navíc, čekalo i místní jídlo nebo folklorní vystoupení – podle toho, jakým státem zrovna projížděli. Do Konstantinopole začal Orient expres zajíždět až v roce 1888. O dva roky později přibylo nádraží Müşir-Ahmet-Paşa-Station, dnešní Istanbul Sirkeçi. Trasu dlouhou 3186 kilometrů vlak urazil za 69 a půl hodiny.

Provoz skončil soudním sporem

Postupem času ale začala sláva Orient expresu uvadat a na trase jezdily klasické rychlíky. Objevily se však snahy jeho popularitu opět vzkřísit. V letech 1976 až 2008 fungoval Nostalgie Istanbul Orient Express (NIOE), který nabízel restaurované vlaky v podobě z let 1926 až 1929. Jeho provoz však ukončil soudní spor.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
vgfiojem
21. 7. 2023

Unikátní koktejl kultur. Vyjede nový Orient expres - Travon avgfiojem [url=http://www.gx896zxfc64ja0c63sp3fm1u1033f2z7s.org/]uvgfiojem[/url] vgfiojem http://www.gx896zxfc64ja0c63sp3fm1u1033f2z7s.org/

Odpovědět
https://stevieraexxx.rocks/city/Discreet-apartments-in-Petah-Tikva.php
14. 5. 2023

I have to thank you for the efforts youve put in writing this blog. Im hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now ;)

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články