2 minuty čtení
25.07.2021

Do světa pohádek. V Dánsku se otevřelo muzeum Hanse Christiana Andersena

Císařovy nové šaty, Malá mořská víla, O princezně na hrášku, Ošklivé káčátko, O dívce, která šlápla na chléb. To je jen slabý výčet pohádek, jejichž autorem je celosvětově známý spisovatel Hans Christian Andersen. Rodákovi z dánského města Odense se nyní dostalo další velké pocty. V jeho rodišti se otevřelo nové muzeum. To má návštěvníky přenést do světa pohádek slavného spisovatele.

Kruhové budovy s kouzelnou zahradou

Na první pohled zaujme už samotný areál. Kolem kruhových budov se rozprostírá „kouzelná“ zahrada, jejímž autorem je japonský architekt Kengo Kuma. Při procházce budou moci návštěvníci bohatě zapojit fantazii, samotné muzeum je totiž skutečně neobvyklé. Kruhové budovy mají odkazovat na Andersenovy pohádky, kdy se z malého světa vytváří nové univerzum. Takovýto vesmír podle japonského architekta nemá žádnou přední stranu, daný směr ani hierarchii. Zahrady však dosud nejsou zcela hotové, ještě je čeká několik úprav.

Otázky místo odpovědí

Muzeum se nese v duchu Andersenových pohádek, které podle kreativního ředitele nového muzea Henrika Lübkera nenabízejí odpovědi, ale pokládají otázky. Často bývají velmi nejednoznačné. Proto i muzeum je podle Lübkera plné otázek, ne odpovědí.

Lákadlo pro turisty

Oficiálního otevření se zúčastnila i dánská královna Margrethe II., projekt vyšel na více než 50 milionů eur, což je v přepočtu přes 1,3 miliardy korun. Cílem je přilákat do Odense větší množství návštěvníků. Ti se budou moci podívat i do rodného domu Hanse Christiana Andersena, který v době před pandemií koronaviru ročně navštívilo asi 100 tisíc turistů – převážně z Německa a Číny.

Zajímavé katedrály

Odense je třetí největší dánské město a leží na ostrově Fyn. Jeho jméno pochází od boha vítězství, války a moudrosti Odina. Město je zajímavé svou architekturou, za vidění stojí především cihlové katedrály Sankt Knuds Kirke a Sankt Albani Kirke.

Andersen čerpal ze zážitků z dětství

Hans Christian Andersen se v Odense narodil 2. dubna 1805 a zemřel 4. srpna 1875 na rakovinu jater. Jeho otec byl švec a celá rodina žila ve velmi nuzných poměrech. Matka byla pradlena a analfabetka s láskou k alkoholu. Život v takové rodině Andersena značně poznamenal, toužil po společenském uznání a úspěchu. Některé zážitky z traumatického dětství promítnul i do své tvorby. Za svůj život napsal 156 pohádek a řada z nich je už klasikou po celém světě. Méně známé je, že je autorem i několika úspěšných románů a neúspěšných básnických sbírek. Mezi jeho divadelní hry, které se také nesetkaly s úspěchem, patří Anežka a vodník či Ahasver.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články