2 minuty čtení
22.05.2021

V Japonsku jako lákadlo postavili obří sochu olihně. Využili ale peníze na boj s pandemií

Netradiční sochy jsou odnepaměti vyhledávanými turistickými atrakcemi. V Japonsku proto nyní vztyčili obrovskou sochu hlavonožce, která upoutá hned na první pohled. Zvolili při tom však dost netradiční cestu, jak pokrýt náklady ve výši téměř pěti milionů korun. Využili totiž peníze, které byly určené na boj s následky koronavirové pandemie.

Ta ostatně po celém světě zasáhla všechna odvětví – a cestovní ruch obzvlášť. Proto jednotlivé státy hledají cestu, jak se s těmito následky popasovat. Japonský způsob ovšem vyvolal značnou kritiku, řada lidí poukazuje na to, že peníze bylo možné využít podstatně lepším a přínosnějším způsobem.

Návštěvníků značně ubylo

Obří socha olihně, která je považovaná za místní delikatesu, se nachází v městečku Noto v prefektuře Išikawa. To se sice se samotnou pandemií potýká poměrně dobře a nemuselo čelit vysokému počtu nakažených, přesto však počet návštěvníků výrazně klesl. Proto radnice přišla s dlouhodobým plánem, jak turisty opět nalákat. A socha hlavonožce je jeho součástí. Na boj s ekonomickými následky pandemie městečko získalo dohromady 800 milionů jenů, což je v přepočtu 156 milionů korun.

Pandemie znovu nabírá na síle

Ozvali se však lidé, kteří tento krok zkritizovali. Podle nich je obří oliheň naprosto zbytečná – a to zvlášť ve chvíli, kdy pandemie ještě zdaleka neřekla poslední slovo. Japonsko ji sice zvládlo v porovnání s dalšími zeměmi dobře, v některých částech státu, především v Tokiu a dalších městech, však znovu nabírá na síle. Navíc váznou dodávky vakcín. Podle místních měly jít peníze hlavně do zdravotnictví a pečovatelských zařízení.

Vincent van Gogh s chybějící částí těla

Bizarních soch je po světě celá řada. Mezi ty nejznámější nepochybně patří socha Le Grand Van Gogh z dílny sochaře Bruna Catalana. Znázorňuje slavného malíře Vincenta van Gogha třímajícího kufřík. Má to však háček, van Goghovi záměrně chybí část těla (a nejedná se o ucho). Podobných soch má Catalano na svém kontě více, jsou tak atraktivní, že o ně mají města velký zájem.

Bořící se knihovna

Další zajímavá socha (nebo spíš architektonický fragment) se nachází v australském městě Melbourne. Jde o Bořící se knihovnu (Sinking Building Outside State Library), která se propadá do země. Vyčnívá z ní už jen kousek střechy. Dílo, jehož autorem je Petrus Spronk, má symbolizovat pád civilizace.

Apeninský kolos

Ze starších soch patří mezi ty nejbizarnější Apeninský kolos, který pochází z roku 1580. Tato obří socha má znázornit vztah k přírodě a tyčí se asi 11 kilometrů od Florencie. Pod obrovským dílem je podepsaný italský sochař Giambologna.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články