2 minuty čtení
07.06.2021

K moři do Velké Británie. Přibývá kvalitních pláží

Velká Británie je zemí, která vždy lákala miliony a miliony turistů. Nádhernými památkami i úžasnými parky a dechberoucími přírodními scenériemi se to tu jen hemží. Ale asi jen málokdo si v souvislosti s Anglií představí dovolenou na pláži. A přitom má tento ostrovní stát více kvalitních pláží než některé klasické dovolenkové destinace, jako je třeba Mexiko nebo Kypr.

Nejkrásnější anglické pláže

Ocenění Modrá vlajka, které je určeno jen pro ty nejlepší pláže, získalo už 77 anglických pláží. Je to dokonce o 6 více než před dvěma lety. Mezi ty nejkrásnější patří pláže v letoviscích Carbis Bay, Brighton a Skegness. Ale to není všechno. Dohromady 132 anglických pláží získalo titul Seaside Award za nejvyšší standardy managementu. I to ukazuje na vysokou kvalitu vody.

Boduje i Wales

Velmi dobře je na tom i Wales, tam sice oproti roku 2019 přibyla jen jedna pláž s Modrou vlajkou, ale celkem má toto ocenění už 45 pláží. Patří mezi ně Whitesand Bay a Caswell Bay.

Poznávají místní pláže

Loňský rok poznamenaný pandemií koronaviru pro Brity znamenal omezení cestování, takže daleko více poznávali místní pláže. Předpokládá se, že tento trend bude pokračovat i letos.

Vysoká čistota vody a důraz na recyklaci

Modrá vlajka je skutečně prestižní ocenění, které od roku 1987 uděluje mezinárodní nevládní organizace Nadace pro environmentální vzdělávání (Foundation for Environmental Education, FEE). Určena je pro pláže a přístavy, kde dobře pečují o životní prostředí. Podmínek pro udělení Modré vlajky je hned několik. Především je nutná vysoká čistota vody, bezbariérový přístup a recyklace odpadů. Dále musí být pláže vybaveny zábavnými prvky, toaletami a převlékacími kabinkami, v dosahu musí být zdravotnické zařízení a informační centrum.

Nejvíce Modrých vlajek má Španělsko

Ocenění uděluje FEE každý rok – v červnu pro pláže na severní polokouli, v listopadu na jižní polokouli. Pokud pláž někdy Modrou vlajku získá, neznamená to, že se s ní bude moci chlubit už napořád. Jestliže se totiž její kvalita sníží, může o ocenění přijít. Největším množstvím pláží, které si mohou Modrou vlajku vyvěsit, se honosí Španělsko, Řecko, Turecko a Francie. Španělsko zároveň patří mezi země s největším počtem přístavů s tímto oceněním (vedle Nizozemska, Francie a Německa).

Nový Zéland bez ocenění

Zajímavostí je, že Nový Zéland, který se pyšní panenskou přírodou, nemá ani jednu pláž s takovýmto oceněním. Není to ale tím, že by místní pláže byly špinavé, naopak jsou nádherné. Způsobené je to tím, že zde není tak velký vliv moderní civilizace, a tak plážím chybí některé prvky, které jsou pro udělení ceny zásadní – například toalety nebo záchranářské vybavení.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články