1:22
13.07.2017

Místa na stání v letadle? I to může být realita

Letecká přeprava je velmi konkurenční oblast podnikání. Jednotlivé letecké společnosti proto neustále hledají způsob, jak přilákat nové zákazníky. S netradičním přístupem přišla v minulých dnech kolumbijská aerolinka VivaColombia. Ta totiž chce svým pasažérům nabídnout letenky na místa na stání.

Vertikální sedadla s pásy kolem ramen

Nejednalo by se o klasické stání, jaké známe třeba z městské hromadné dopravy, ale o takzvaná vertikální sedadla, k nimž by pasažéři byli kolem ramen připoutáni bezpečnostními pásy.

Že to nezní zrovna lákavě? Jde totiž o řešení pro cestující, kteří před pohodlím dávají přednost nízké ceně letenek. Ta by klesla díky tomu, že takto by se mohlo v letadle přepravovat víc lidí než doposud.

Projdou bezpečnostními testy?

Méně nadšený je ze záměru kolumbijské aerolinky Úřad pro civilní letectví. Podle něj je totiž dost možné, že tato vertikální sedadla neprojdou nezbytnými bezpečnostními testy.

Nejedná se však o originální nápad. Už v roce 2003 s ním jako první přišel jeden ze dvou největších světových výrobců civilních dopravních letadel – společnost Airbus. O zavedení takovýchto letenek v minulosti uvažovali zástupci čínských aerolinek Spring Airlines a irského nízkonákladového leteckého dopravce Ryanair.

Podle průzkumu by o místa na stání byl zájem

Ředitel aerolinek Ryanair Michael O´Leary dokonce zašel tak daleko, že nechal zpracovat průzkum mezi 120 tisíci účastníky. A výsledky nebyly zrovna překvapující – pokud by letenky na místa na stání byly zadarmo, uvažovalo by o tomto způsobu cestování celých 80 tisíc respondentů. V případě, že by letenky stály polovinu normální ceny, využilo by tuto možnost více než 40 procent dotázaných.

Jestliže by tedy zavedení míst na stání v letadlech prošlo v bezpečnostních testech, mohl by o ně být mezi cestujícími značný zájem.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články