3 minuty čtení
19.11.2021

David se zakrytými genitáliemi. Celou sochu mohou vidět jen diplomaté a VIP

Dokonalá replika Michelangelovy sochy Davida je k vidění na veletrhu Expo v Dubaji. Zarážející je, že celou sochu si mohou prohlédnout jen VIP hosté a diplomaté, kteří mají přístup do dolního salonku. Pro všechny ostatní zůstanou Davidovy genitálie schované.

Intimní místa zakrývají sloupy

Sloupy kolem sochy jsou umístěny přesně tak, aby intimní partie biblického přemožitele Goliáše byly zakryté. Taková cenzura je v 21. století pro mnohé něco nepředstavitelného. Pravdou však je, že ve Spojených arabských emirátech vládne jiná kultura. Podle italského zdroje byli místní lidé nahotou natolik překvapení, že bylo potřeba Davidovy genitálie zakrýt. V úvahu dokonce přicházelo obléci mu spodní prádlo. Další možností bylo sochu úplně vyměnit. Nejmenovaný zdroj to uvedl pro médium La Repubblica s tím, že až pozdě přišli na to, jak velký poprask může přivezení nahé sochy do Spojených arabských emirátů vyvolat. Označil to dokonce za chybu.

Přímý pohled do Davidovy tváře

Podle uměleckého šéfa italského pavilonu na veletrhu Expo Davida Rampella však nic takového není pravda. Prohlásil, že šlo jen o to, aby se návštěvníci mohli Davidovi podívat přímo do očí. Mramorová socha je ostatně vysoká 517 metrů, takže pohled do její tváře se lidem běžně nenabízí.

Obyvatelé Spojených arabských emirátů jsou konzervativní

Že jsou stále poměrně dost konzervativní, ovšem uznávají i místní lidé. Nahé sochy nejsou ve Spojených arabských emirátech vůbec obvyklé. Některé zdroje se však shodují, že co se týče umění, země se po malých krůčcích začíná otevírat i méně běžným záležitostem.

Kopie sochy byla vytisknuta na 3D tiskárně

Věrná kopie sochy Davida vznikla v letošním roce v Itálii. Využita při tom byla nejmodernější technologie, napodobenina legendární sochy byla vytisknuta na 3D tiskárně. Aby byla co nejvěrohodnější, restaurátoři ji obalili „kamennou kůží“ tvořenou mramorem a pryskyřicí. Replika byla určena nejen pro Expo 2020, které se kvůli pandemii koronaviru přesunulo na letošní říjen, ale také má v budoucnu ukazovat stav sochy v roce 2021. Na napodobenině proto nechybí ani škrábance a barevné rozdíly.

Nepřehlédnutelné dílo

Originální sochu Davida vytesal v letech 1501 až 1504 známý renesanční autor Michelangelo Buonarotti. A jedná se o obří dílo. Kromě toho, že je vysoká přes 5 metrů (bez podstavce 410 centimetrů), zároveň je téměř 2 metry široká. Její hmotnost je přibližně 6 tun. Obrovský je i její význam. Vyzdvihuje se především zdařilost zachycení mužského těla. V současné době se nachází v Akademii krásných umění ve Florencii.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články