Klimatické změny spojené s oteplováním planety mají nedozírné následky. Například ledovcové příkrovy v Grónsku a na Antarktidě tají podle nejhoršího možného scénáře Mezivládního panelu pro změny klimatu. Upozornila na to studie, která vyšla v magazínu Nature Climate Change. Vyplývá z ní, že od roku 1992 se vlivem těchto ledovců zvedla hladina oceánů o 1,8 centimetru. A i když to může vypadat jako nepatrná změna, může mít alarmující následky. Jen pro představu – jedná se o 6,4 bilionu tun ledu.
Alpy mohou do konce století přijít až o 92 procent ledovců
Specializovaný časopis Climate Dynamics publikoval výzkum vědců z Itálie a Británie, podle kterého by Alpy mohly do konce století přijít o výraznou většinu svých ledovců – o 92 procent. Uvedli, že nadmořská výška, nad níž nehrozí permanentní tání ledovců, bude i nadále růst. Do roku 2050 podle nich pravděpodobně začnou tát i ledovce ve výšce do 3500 metrů nad mořem. Ani příznivější scénář není příliš pozitivní, podle něj by do konce století trvale roztálo 69 procent alpských ledovců.
Nedostatek pitné vody a nebezpečí povodní
A důsledky mohou být opravdu závažné. Některým regionům mohou hrozit problémy s nedostatkem pitné vody, zvyšuje se i nebezpečí pravidelných povodní na obydlených pobřežích. Tání ledovců se podepíše také na řadě populárních zimních center. Podle profesora Neila Glassera z univerzity v Aberystwythu je právě tání ledovců jeden z nejvýraznějších důsledků klimatických změn.
Ustupující ledovce odkrývají poklady z historie
Přestože je tání ledovců nepochybně negativním procesem, i vědci přiznávají, že s sebou přináší určité pozitivum. Je možné díky němu lépe poznat specifika života na horách v dávné minulosti. V Alpách totiž ustupující ledovce odhalují poklady z historie. Jedná se o předměty, které byly pod mnoha vrstvami ledu ukryté třeba deset tisíc let. Objevit je mohou dokonce i turisté.
Lidé v horách hledali křišťály
Dříve se předpokládalo, že lidé se v dávné minulosti do vysokých hor příliš často nevydávali. Celosvětově známý objev Ötziho, dokonale mumifikovaného muže, jehož více než 5300 let staré tělo bylo v roce 1991 odkryto v rakouských Alpách, byl považovaný za výjimku.
Novější nálezy ovšem dokládají, že prehistoričtí lidé Alpy navštěvovali podstatně hojněji. Ve výšce kolem 3000 metrů nad mořem se snažili nalézt křišťály a další vzácné suroviny, uvedl to archeolog Christian Auf der Maur.
Krásně zachovalé nálezy
Objeveny už byly například kožené kalhoty, boty, toulec a další předměty, některé z nich byly staré až 6500 let. Led tyto věci skvěle zakonzervoval. Problém však tkví v tom, že mimo led se pak předměty rychle rozpadají.
Komentáře k článku