2:29
10.05.2021

Kontroverzní lákadlo pro turisty. Zimbabwe nabízí odstřel ohrožených slonů

Pandemie koronaviru měla (a dosud má) na cestovní ruch obrovský vliv. Příjmy většiny států z turismu klesly o mnoho procent. A u zemí, které jsou na přijíždějících cizincích ekonomicky závislé, je to velký problém. Hledají proto způsoby, jak by mohly návštěvníky přilákat. Volí různé metody, některé jsou účinné, jiné už méně. V Zimbabwe ovšem přišli s něčím neobvyklým, co je však podle řady lidí daleko za hranou. Lákají na odstřel ohrožených slonů. Vedení země proto sklízí kritiku po celém světě.

„Co zabijeme, sníme“

Na prodej má být celkem 500 povolení k odstřelu ohrožených slonů afrických i menších slonů pralesních, kteří jsou klasifikování dokonce jako kriticky ohrožení. „Co zabijeme, to sníme,“ uvedl pro server CNN mluvčí zimbabwského úřadu pro národní parky a divokou přírodu Tinashe Farawo. Vybrané peníze mají pomoci napjatému rozpočtu a lov údajně prospěje ochraně přírody.

Dospělý samec slona afrického váží okolo 7 tun.

Lov trofejí

Proti tomuto kroku se okamžitě zvedla velká vlna nevole. Centrum pro přírodní zdroje lov trofejí důrazně odsoudilo a vyzvalo vládu, aby hledala jiné způsoby, jak by mohla přilákat turisty. Zároveň upozornilo, že hrozí nebezpečí, že zvířata, která lov přežijí, se budou mstít místním vesničanům. A ti s návrhem nemají nic společného.

Namibie poskytla k odstřelu 170 slonů

Pytláctví je obecně velký problém, kvůli kterému zbytečně zahynou tisíce zvířat po celém světě. Prodej loveckých povolení, k němuž přistoupilo Zimbabwe, ovšem není v případě afrických zemí ojedinělý. Už v prosinci s podobným nápadem přišla Namibie, která takto prodala 170 divokých slonů.

Zimbabwe láká na Viktoriiny vodopády

Zimbabwe však může nabídnout i jiné zajímavosti, které turisty táhnou. Tou nejznámější jsou nepochybně Viktoriiny vodopády, jedny z největších vodopádů na světě, jsou vysoké úctyhodných 108 metrů. Zároveň jsou i nejširší (mají více než 1700 metrů). Leží na řece Zambezi na hranici Zimbabwe a Zambie. Své jméno získaly podle britské královny a jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. A nejde jen o to, že pohled na ně vám vezme dech, je zde i velká nabídka aktivit, můžete zkusit bungee jumping, vyhlídkový let, jízdu na člunu nebo i na slonech. Na řece Zambezi se rozkládá také překrásné jezero Kariba se svými zajímavými ostrůvky.

Vodopády pojmenoval skotský objevitel David Livingstone podle britské královny Viktorie.

Překrásné národní parky

A nejsou to jediné přírodní krásy, kterými Zimbabwe disponuje. Za návštěvu stojí i místní národní parky – ať už je to Hwange, Chizaria, Matobo, Mana Pools nebo Nyanga.

Zříceniny Velkého Zimbabwe

Pokud vás lákají památky, vyrazte do hlavního města Harare a především ke zříceninám Velkého Zimbabwe, které se rozkládají zhruba 30 kilometrů od města Masvingo. Pocházejí z 11. až 15. století.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články