1:50
01.06.2019

Louvre se dusí pod náporem turistů, pracovníci stávkují

Světově proslulá galerie v Paříži zažívá rekordní zájem turistů. V loňském roce navštívilo francouzský Louvre 10,2 milionů lidí, jedná se o světový rekord, který podle předpokladů v letošním roce znovu naroste.

Může se zdát, že Louvre dosahuje vrcholu a vše je zalité sluncem, nicméně samotní zaměstnanci to vidí trochu jinak. Podle odborů se od roku 2009 návštěvnost zvedla o 20 procent, ale muzeum zůstalo stále stejné a počet pracovníků se dokonce snížil.

V pondělí situace vyústila až ve stávku zaměstnanců a galerie byla po celý den uzavřena. Tisíce lidí tak uvízly ve frontách a jeden z nejvyhledávanějších pařížských cílů se stal nedosažitelným.

Agrese turistů roste

Stávkujícím pracovníkům vadí špatné zacházení s obrovskými davy turistů, které následnou frustraci směřují k zaměstnancům. Největší nepokoje bývají u nejslavnějšího díla, čímž je bezpochyby Mona Lisa. Rostoucí agresi ještě podpořily renovovací práce, které kolem nejznámějšího díla probíhají. Návštěvníci jsou tak vytlačováni do velmi malého prostoru, což není nikomu příjemné.

Skoro polovině všech návštěvníků v roce 2019 nebylo ani 30 let.

Skoro polovině všech návštěvníků v roce 2019 nebylo ani 30 let.

Ve středu se sešlo vedení galerie se zaměstnanci, aby projednalo možná řešení. Od té doby by měla galerie dodržovat standardní provozní dobu. I přes to je doporučeno zakoupit veškeré vstupenky online, jinak vám nemůže být zaručeno, že se do muzea opravdu dostanete.

Vstupenky jsou rozdělené do několika kategorií podle počtu osob, výstav a průvodců, kteří můžou být ve formě audioprůvodce nebo živého znalce. Základním jazykem průvodců je francouzština a angličtina. Vstupenky můžete zakoupit zde.

Umění v Paříži mimo Louvre

Pokud se chcete vyhnout náporu turistů a také trochu ušetřit, Paříž nabízí k nejznámější galerii několik alternativ. Milovníci umění by mohli ocenit především muzea Marmottan Monet, Jacquemart Andre, Le Petit Palais nebo Nissim de Camondo.

Muzeum Le Petit Palais nabízí přehlídku umění a řemesel, kterou v Paříži jako jednu z mála můžete navštívit zdarma. U zbylých muzeí se částka za vstup pohybuje od 9 eur do 14,50 eur.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články