2:20
07.04.2021

Slavné město gondol trpící pod náporem turistů. Benátky slaví 1600 let od založení

Málokteré město na světě má tak romantickou atmosféru a tolik zajímavých památek jako italské Benátky. Není proto divu, že za běžných okolností sem dorazí miliony turistů ročně. Pod takovým náporem však město trpí. Bývalá námořní velmoc, která se zapsala i na seznam UNESCO, byla údajně založena 25. března 421. V těchto dnech tak slaví 1600 let.

Benátky byly námořní velmocí

Historie města se začala psát v době stěhování národů. Název Venezia pravděpodobně odkazuje na kmen Venetů (nebo Benetů), jenž se zde v této době usadil. Město mělo výhodnou polohu pro obchod ve Středomoří, díky tomu postupně získalo velký vliv. Navíc se umělo skvěle bránit neustálé expanzi zvenčí, mělo nejen silné válečné loďstvo, ale zároveň se mohlo opřít o obratnou diplomacii.

Zánik Benátské republiky

Na vrcholu své moci bylo na přelomu 15. a 16. století. V té době bylo i kulturní metropolí, dařilo se zde především výtvarnému umění. Poté ovšem začaly Benátky upadat – především kvůli tlaku Turků a také kvůli tomu, že plavební cesty začaly vést kolem Afriky. Benátská republika pak definitivně zanikla v roce 1797 během francouzské okupace.

Jak město ohlašuje nebezpečí před velkou vodou? Pokud hladina vody dosáhne úrovně 110 centimetrů, městem začnou znít sirény. S každým novým deseticentimetrovým navýšením jsou použity další varovné tóny.

Světoznámí rodáci jako Tizian nebo Giacomo Casanova

Benátky se mohou pochlubit i svými významnými rodáky, kteří se proslavili po celém světě. Pocházeli odsud renesanční malíři Tizian, Tintoretto či Paolo Veronese, ale také barokní skladatel Antonio Vivaldi, dramatik Carlo Goldoni nebo slavný Giacomo Casanova. Ze současníků je to pak herec a režisér Terence Hill.

Obrovský nápor turistů

V posledních letech (vyjma doby koronavirové) Benátky trpí kvůli masivnímu cestovnímu ruchu. Ročně sem zavítá zhruba 25 milionů turistů. Město se snaží negativní dopady turismu co nejvíce snížit a množství návštěvníků omezit, několikrát už se přiklonilo i ke kontroverznějším řešením. Hodně se mluvilo například o tom, když radnice nechala u vstupu do historického centra nainstalovat turnikety. Platí i řada zákazů – jsou například omezena místa, kde mohou lidé svačit nebo sedět, korigován je také vjezd velkých výletních lodí, přísné podmínky platí rovněž na výstavbu nových hotelů. Kvůli rozšiřujícímu se turismu nadále ubývá místních obyvatel. Rostou ceny nemovitostí, a tak v centru už žije jen 50 tisíc lidí.

Náměstí svatého Marka i projížďka na gondole

Pro turisty patří mezi největší lákadla náměstí svatého Marka s Dóžecím palácem, bazilikou svatého Marka a věž s hodinami Torre dell’Orologio. Úžasným zážitkem je projížďka na gondole. Hojně navštěvovaný je známý benátský karneval se svými tradičními maskami nebo mezinárodní filmový festival. Turisty láká i místní příjemné počasí a nezapomenutelná atmosféra.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
Verča
15. 4. 2021

Díky za super článek! Ty davy turistů jsou přesně důvod, proč se mi do Benátek nechce, ačkoli je už hrozně dlouho chci vidět naživo. Tak si alespoň díky aktuální situaci místní na chvíli odpočinou.. a my můžeme doufat, že se ten masivní turismus hned tak nevrátí :)

Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články