2 minuty čtení
21.02.2022

Chorvatsko otevřelo první vesnici pro digitální nomády

Páté největší město Chorvatska Zadar láká návštěvníky na spoustu zajímavých památek, muzeí i krásných písečných pláží. Nyní se začal orientovat nejen na běžné turisty, ale také na takzvané digitální nomády, tedy lidi, kteří mohou pracovat odkudkoli na světě. V Zadaru vznikla první chorvatská vesnice určená pro práci na dálku.

Práce na dálku jako běžná záležitost

Fenomén digitálního nomádství se čím dál víc rozšiřuje po celém světě. Svým způsobem tomu napomohla i koronavirová pandemie. I když na určitou dobu zamezila cestování, zároveň ukázala, jak bohaté jsou možnosti práce na dálku. Home office v řadě firem přestal být jen občasným benefitem a stal se naprosto běžnou záležitostí. Mnoho společností se trendu natolik přizpůsobilo, že zrušilo kanceláře. A toho právě mohou digitální nomádi využít. Jedná se o lidi, kteří často pracují z ciziny a stačí jim k tomu jen počítač a internetové připojení. Zpravidla se jedná o IT odborníky, marketéry, kreativce nebo rešeršisty. Díky technologickému pokroku i uvolněnějšímu přístupu některých firem se digitálními nomády mohou stát lidé z dalších a dalších oborů. Ti přes den normálně pracují, jako kdyby seděli v kanceláři ve své domovině, a volný čas pak využívají k tomu, aby mohli cestovat a poznávat kulturu v jiných zemích.

Digital Nomad Valley Zadar

První chorvatská vesnice pro digitální nomády nese název Digital Nomad Valley Zadar. Název má evokovat americké Silicon Valley, tedy světoznámé centrum vědy a technologií. Zájemci si mohou v hotelovém komplexu Borik pronajmout prefabrikované domky, které se nacházejí přímo u moře. Měsíčně je to vyjde na 500 eur, tedy zhruba 12 800 korun. Zároveň budou moci využívat společné pracovní prostory a k ruce budou mít i komunitního lídra, který má na starosti pořádání akcí, mezi nimi třeba hodiny jógy a meditace. Do projektu už se přihlásili zájemci z více než třicítky zemí, a to nejen z Evropy a Severní Ameriky, ale dokonce také z Nigérie.

Digitální nomády lákají i další země

Na digitální nomády se už v první polovině roku rozhodl zacílit portugalský ostrov Madeira.  Osmitisícové městečko Ponta do Sol jim zdarma poskytlo kancelář, připojení k internetu a přístup na platformu Slack. Účastníci projektu místní vlády Digital Nomads Madeira museli přislíbit, že v městečku zůstanou alespoň měsíc. I pro ně byly připraveny různé aktivity. Projekt by v budoucnu mohl pokračovat i na dalších místech Portugalska. Dobré podmínky pro práci na dálku postupně nabízejí také další země. Řada z nich se totiž snaží vyrovnat s následky pandemie koronaviru, která měla pro turistický ruch fatální důsledky, a netradičními způsoby chtějí přilákat návštěvníky.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články