2:40
16.11.2019

Nejhorší povodně za posledních 50 let, je možné italské Benátky navštívit?

 „Acqua alta“ neboli vysoká voda zasáhne Benátky každým rokem hned několikrát, a tak tento stav není pro místní ničím výjimečným. V běžných případech stoupne hladina moře až o 90 centimetrů, dokonce ani samotný metr nevyvede občany z běžného režimu. Nyní je toto číslo skoro dvojnásobné.

V úterý, kdy italské město naměřilo nejvyšší hladinu moře od roku 1966, dosáhl příliv hodnoty 1,87 metru. Jedná se tak o druhý nejvyšší nárůst vodní hladiny od roku 1923, kdy se v Benátkách začaly pořizovat záznamy změn vodní hladiny. Italský premiér Giuseppe Conte označil povodeň jako „ránu do srdce naší země“.

Ve čtvrtek italská vláda vyhlásila v Benátkách stav nouze. O den později bylo dokonce uzavřeno náměstí svatého Marka, zastavena veřejná doprava a pohyb se přesunul na dřevěné lávky. Jaká je situace v hlavním městě severoitalské oblasti nyní a je možné Benátky i přes rozsáhlé povodně navštívit?

Benátky během záplav využívají dřevěné lávky

Benátky během záplav využívají dřevěné lávky

Od úterý začala hladina vody pomalu klesat, meteorologové však varovali před jejím dalším nárůstem. Zatopené hotely vrací klientům peníze a počítají ztráty. Většina restaurací, hotelů i muzeí ale znovu funguje a láká turisty zpět. A i když je nutné počítat s komplikacemi v místní dopravě a přechodech po kluzkých dřevěných lávkách, návštěva populárního italského města je stále možná, mnohými v tomto nelehkém období dokonce cíleně vyhledávána.

Je dobré navštívit Benátky v zimě?

Ani samotné město neodrazuje turisty od návštěvy vyhlášené destinace v zimních měsících, kdy je hladina moře vyšší. Počet turistů se sníží, město začne být trochu tajemné a poskytne tak zcela nový zážitek.

“Zažil jsem povodeň v Benátkách, nicméně stačilo si nazout gumáky a ponořit se do běžného života. Nemohu odrazovat od návštěvy Benátek v zimě. Ve skutečnosti zažít vyšší hladinu moře může být spíše jedinečným zážitkem. Je důležité si uvědomit, že povodeň, která Benátky potkala nyní, je zcela výjimečná,” hodnotí situaci Kiki Deere, odborník z Daily Telegraph.

 

Italské Benátky stojí za návštěvu i v zimních měsících.

Italské Benátky stojí za návštěvu i v zimních měsících.

Jak město ohlašuje nebezpečí?

Benátský varovný systém je v těchto situacích naprosto prostý. Pokud hladina vody dosáhne úrovně 110 centimetrů, městem začnou znít sirény. S každým novým deseticentimetrovým navýšením jsou použity další varovné tóny.

Pokud během vaší návštěvy romantického města zažijete vyšší hladinu moře, nejlepší radou je držet se místních, kteří se s touto situací potkávají pravidelně a moc dobře ví, co dělat.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články