1:46
20.07.2017

Pozvánka na kovářský svátek Hefaiston

Každoročně se na hradě Helfštýn, nacházejícího se u Lipníka nad Bečvou, koná mezinárodní setkání uměleckých kovářů. Tato úžasná akce má svou tradici již od roku 1982. Klíčovým organizátorem je Muzeum Jana Amose Komenského v Přerově. Například v roce 2015 dorazili na festival kováři z osmnácti zemí světa. Návštěvníci se mohou těšit na soutěžní kovářská klání, která jsou pod dohledem přísné poroty. Vše je rozděleno do několika kategorií, jako je klasické umělecké kovářství, sochařská tvorba a komorní plastika, demonstrované práce, šperky, zbraně, nebo studentské a učňovské práce. Název Hefaiston je inspirován jménem antického boha ohně a kovářství Héfaista.

Pár slov o hradu Helfštýn

Jen málokdo ví, že tato zřícenina bývala jedním z největších hradů v českých zemích. Od roku 1958 je kulturní památkou. Najdete ji asi 3 kilometry od Lipníka nad Bečvou. Hrad byl založen protiprávně počátkem 14. století slezským šlechticem Fridušem z Linavy. Nádherný hradní komplex sloužil jako nedobytná pevnost, a to až do roku 1656. Od 17. století Helfštýn chátral, ale v posledních letech se masivně opravuje.

Co uvidíte na Hefaistonu v roce 2017?

Unikátní kovářský mezinárodní festival se koná vždy poslední srpnový týden, letos to vychází od 25. 8. – 27. 8. 2017. Čeká vás přehlídka kovářského umění, lidových řemesel, jarmark, doprovodný program pro děti i dospělé. V pátek se začíná již od rána, a to výstavou Kovářského virtuosa Claudio Bottera. Nato se prezentují účastníci a instalují se dovezené exponáty. Samozřejmě je veřejnosti zpřístupněna expozice kovářství, archeologie a mincovny. Od 18:00 bude probíhat koncert skupiny Hradišťan a Jiřího Pavlici. Ihned po vystoupení začne promítání a fireshow Boca Fuega. V sobotu a neděli budou kováři bojovat o prvenství. Večer očekávejte koncert Tomáše Kočka s orchestrem. Po obědě vystoupí PTAKUSTIK. Ve 14:00 v neděli proběhne závěr s předáváním cen.

Ceny vstupného:

  • jednodenní plné 200 Kč, snížené 100 Kč, děti do 6 let zdarma,
  • třídenní plné 400 Kč, snížené 200 Kč, děti do 6 let zdarma.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články