2 minuty čtení
13.08.2021

Turisté na Kypru se budou moci podívat do potopeného přístavu Amathus

Kypr má nové turistické lákadlo. Nejedná se ale o žádnou novou stavbu nebo atrakci, která by byla vidět na první pohled. Je totiž ukryta pod vodou, a tak se k ní dostanou pouze potápěči. Jedná se o přístav Amathus, jenž je údajně starý zhruba 2400 let. Je však kompletně zaplavený.

Chrámy, hrobky či měděný důl

Amathus bylo jedno z nejstarších kyperských měst, nacházelo se na jižním pobřeží ostrova. Legenda praví, že jej založil otec Adónise Kinyras. Město dostalo jméno podle jeho zesnulé manželky. Nacházel se zde chrám bohyně Afrodity, která je považována za patronku města, městský palác i měděný důl. V roce 616 se zde narodil Jan V. Milosrdný, alexandrijský patriarcha. Když Kypr obsadil král Richard I. Lví srdce, došlo k vyplenění celé řady starověkých hrobek a původní kameny byly převezeny do Limassolu, kde posloužily jako stavební materiál pro některé stavby.

Podle archeologů mělo město sloužit jako obrana před možnými námořními útoky z Egypta a zároveň jako sídlo jednoho z nejlepších antických loďstev.

Kypr se chlubí čistou vodou

K přístavu mohou turisté šnorchlovat. Právě za potápěním se vydává čím dál víc lidí a cestovní ruch s ním spojený je na vzestupu. Kypr se navíc může pyšnit nejčistější vodou na koupání ze všech zemí Evropské unie. Vyplynulo to z nedávného výzkumu Evropské agentury pro životní prostředí.

Označené trasy pro turisty

Podle místního úřadu pro památky se turistům naskytne jedinečný pohled na starověké město, které je unikátní i díky tomu, jak je zachovalé. Velkou výhodou je také jeho poloha. Nachází se nedaleko pobřeží, a tak je dobře dostupné. V současné době odborníci očišťují jednotlivé artefakty od bujné podmořské vegetace. Pro návštěvníky budou postupně připraveny označené trasy, které je zavedou na zajímavá místa.

Spousta slunečných dní

Kypr je oblíbenou destinací pro turisty, kteří chtějí strávit pohodlnou dovolenou na prosluněném místě a příjemně si odpočinout. Na třetím největším ostrově ve Středozemním moři panuje nádherné počasí od dubna až do konce října.

Potápění jako lákadlo pro návštěvníky

Potápění už má na ostrově dlouholetou tradici, turisté si oblíbili výlety k lodi MS Zenobia. Ta svou pouť nešťastně završila už v roce 1980, kdy skončila na dně nedaleko města Larnaka. A právě na cestovní ruch spojený s potápěním se nyní kyperské úřady chtějí ještě více soustředit a atrakce lépe propagovat. Vidí v nich potenciál, a to zvlášť v době, kdy po omezení cestování vlivem koronavirové pandemie jednotlivé destinace bojují o přízeň turistů.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články