3 minuty čtení
27.11.2021

Nejvíc cool čtvrť má Kodaň. Uspěly i Vinohrady

Dánské hlavní město Kodaň se může pyšnit nejvíc cool čtvrtí. Vyplývá to ze žebříčku, který sestavil renomovaný mezinárodní magazín Time Out. Oceněné sousedství nese název Nørrebro a nachází se na severozápadě metropole. Úspěch si připsaly i pražské Vinohrady, které se umístily na 32. pozici.

Multikulturní čtvrť se skvělou gastronomií

Čtvrť Nørrebro zaujala hodnotící především díky bohaté nabídce gastronomie, nachází se zde velké množství restaurací, ale také nejrůznější kavárny a vinárny či pekařství. To ale není jediné plus. V oblasti se dokonale snoubí historická a moderní architektura. Velkou výhodou je, že zatímco obchůdky a nejrůznější bistra se nacházejí v centru, noční bary jsou umístěné do bočních uliček. Čtvrť je stylová a multikulturní, ve velké oblibě ji mají především mladí a kreativní lidé.

Další oceněné části

Mezi desítkou nejvíc cool čtvrtí dále jsou: Andersonville (Chicago), Jongno 3-ga (Soul), Leith (Edinburgh), Station District (Vilnius), Chelsea (New York), XI District (Budapešť), Ngor (Dakar), Sai Kung (Hongkong) a Richmond (Melbourne).

Vinohrady jsou kosmopolitní

Pražské Vinohrady se na 32. místo probojovaly především díky tomu, jak jsou kosmpolitní. Čtvrť je totiž vyhledávána nejen zahraničními studenty, ale také lidmi pracujícími na dálku mimo svou zemi. Dominantou je pak náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se konají tradiční trhy. Time Out vyzdvihl také velké množství zeleně, především Riegrovy sady, které nabízejí výhled na starou Prahu. Magazín ocenil i řadu místních kaváren.

49 cool čtvrtí světa

V žebříčku se nachází dohromady 49 cool čtvrtí z celého světa. Mezi nimi jsou Noord (Amsterdam), Neukölln (Berlín), Foz (Porto), Poblacion (Manila) nebo Sololaki (Tbilisi).

Pandemie zdůraznila potřebu pospolitosti

Žebříček je výsledkem hlasování 27 tisíc lidí z celého světa včetně redaktorů a přispěvatelů magazínu Time Out. Důležitými faktory byly jako vždy kultura, noční život, zábava či gastronomie, letos však byl ještě cennější komunitní duch, environmentální aktivity a pospolitost. Vlivem pandemie totiž sociální život na několik měsíců takřka ustrnul, a tak se komunita ukázala jako velmi důležitá.

Praha bodovala hned několikrát

To ostatně výrazně pomohlo Praze. A ani zdaleka to není jediný úspěch, který si česká metropole letos v žebříčcích magazínu Time Out připsala. Stala se sedmým nejlepším městem na světě, vítězství tehdy slavilo San Francisco. Na Praze hodnotící ocenili, že ani přes opakované lockdowny neztratila nic ze své krásy. Zároveň vyzdvihli nádhernou architekturu a dobrou dostupnost pěšky. V případě dalšího zveřejněného žebříčku už se Praha mohla radovat z prvenství. Time Out ji vyhlásil za nejkrásnější město na planetě. Za sebou tak nechala i Paříž nebo New York.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články