Na území Ústeckého kraje se rozkládá zatím nejmladší český národní park České Švýcarsko vyhlášený v roce 2000. Při vyslovení jeho názvu se vám patrně vybaví Pravčická brána, která je oblíbeným cílem turistů z různých koutů nejen naší země. České Švýcarsko však nabízí mnohem více.
Národní park naleznete v okrese Děčín, konkrétně mezi obcemi Hřensko, Chřibská a Brtníky. Na německé straně s parkem sousedí Nationalpark Sächsische Schweiz, společně tak tvoří Českosaské Švýcarsko, případně Labské pískovce. A právě pískovcové útvary jsou hlavním předmětem ochrany a fascinující dominantou.
Skalní hřbety a kaňony
České Švýcarsko, jehož celková rozloha činí 70 kilometrů čtverečných, je lákavým místem pro ty, kteří milují přírodu. Lesy se rozkládají na 97 procentech jeho území, především se jedná o lesy smrkové. Dechberoucí jsou panaromata skalních hřbetů, v nichž se tyčí pískovcové věže. Naskytne se vám nádherný pohled na kaňony i stolové hory.
Pravčická brána
Jak jsme již zmínili, největším lákadlem je Pravčická brána. Jedná se o národní přírodní památku, kterou naleznete asi 3 kilometry severovýchodně od Hřenska a 2 kilometry severozápadně od Mezní Louky. Tyčí se do výšky 16 metrů a její rozpětí je 26,5 metru. Je tak největší skalní bránou z pískovce v celé Evropě. A pohled na ni je úchvatný, což dokazuje i to, že se v roce 2009 zařadila mezi 71 semifinalistů ankety New7Wonders, jejímž cílem bylo vybrat sedm přírodních divů světa.
Vyhledávaným cílem byla Pravčická brána už v 18. století. Jenže právě kvůli vysoké návštěvnosti docházelo k ničení pískovce, a tak na ni od roku 1982 turisté nesmí.

Jedná se o největší přirozenou skalní bránu na našem kontinentu.
Naučná stezka Růžová
Nejvyšší horou Českého Švýcarska je Růžovský vrch (619 m. n. m.). Vydat se můžete po naučné stezce Růžová, která vás k této dominantě zavede. Startuje na parkovišti ve stejnojmenné obci Růžová a nabídne vám řadu zajímavých výhledů. Přímo na Růžovském vrchu se dříve nacházela rozhledna, dnes na něm naleznete dřevěný kříž. Pokud budete po stezce pokračovat dál, dostanete se k Dolskému mlýnu. Impozantní stavba, z níž je v dnešní době už jen zřícenina, pochází z roku 1515. Ale jistě vám bude povědomá – v 50. letech se zde natáčela legendární pohádka Pyšná princezna. V roce 2008 se pak Dolanský mlýn na filmovém plátně objevil ještě jednou, a to v pohádce Peklo s princeznou. V blízkosti mlýna roste více než 180 let starý královský smrk.
Dobová architektura
V oblasti Českého Švýcarska ale nebudete obdivovat jen krásnou přírodu, velmi zajímavé jsou také místní roubenky. Mezi nejstarší osady se v této lokalitě řadí zmíněná obec Růžová, která byla založena na přelomu 13. a 14. století.
Komentáře k článku