Přírodní krásy jsou pro turisty jako magnet. Řada zemí si je toho dobře vědoma, a tak se své přírodní bohatství snaží chránit. Do těch nejvzácnějších oblastí je mnohdy ani nepustí, nebo nastavují přísná pravidla, aby nedocházelo k jejich ničení. Příkladem toho je i Thajsko, které v minulých dnech na plážích zakázalo používání opalovacích krémů, které obsahují určité chemikálie. Ty totiž podle výzkumů ničí místní korálové útesy.
Narušování reprodukce korálů
Používat se nesmí krémy, které obsahují oxybenzon, ethylhexyl metoxycinamát či butylparaben. Jejich vlivem dochází k narušování reprodukce korálů, které navíc blednou. V krémech přitom tyto látky slouží jako filtry proti nebezpečnému UV záření nebo jako konzervanty.
Nebezpečný oxybenzon
Podle vědce Craiga Downse, jenž se této problematice věnuje, korály ničí řada látek, ale oxybenzon je pro ně obzvlášť nebezpečný, neboť zamezuje jejich revitalizaci. Zároveň doplnil, že škodlivé látky obsažené v kosmetice zabíjejí také ježovky a řasy. Ty přitom tvoří důležitou součást potravy pro mořské želvy.
Hrozí vysoká pokuta
Porušit nařízení se v Thajsku opravdu nemusí vyplatit. Pokuta za nedodržení zákazu se může vyšplhat až na 100 tisíc bátů, což je v přepočtu zhruba 65 tisíc korun. Taková dovolená se pak pěkně prodraží.
Příkladem šla republika Palau
Jako první v historii zakázala používání opalovacích krémů ostrovní prezidentská republika Palau, která se nachází v Tichém oceánu, zhruba 500 kilometrů východně od Filipín. A důvod byl stejný. Také tam docházelo k ničení korálů. Stát tento zákaz avizoval už v roce 2018 a zavedl ho o dva roky později. V Palau dokonce není možné opalovací krémy ani prodávat. „Musíme žít v souladu s přírodou a chránit ji,“ sdělil tehdy prezident Tommy Remengesau pro agenturu AFP.
Stejný plán má i Havaj
Zákaz prodeje by měl začít platit i na Havaji, kde se o něm také mluví už několik let. S návrhem přišla senátorka Donna Mercado Kimová, která upozornila, že je potřeba jednat a korály ochránit, aby nedošlo k jejich úplnému zmizení.
Výrobci omezují škodlivé látky
Na tento trend už zareagovali i někteří výrobci opalovacích krémů. Přislíbili, že jejich produkty nebudou obsahovat žádné látky, které by mohly způsobovat ničení korálů. Vědci už potvrdili, že těchto produktů se škodlivými chemikáliemi na trhu ubývá.
Korálům škodí i globální oteplování
Odpůrci zákazu opalovacích krémů ale poukazují na to, že sluneční záření je pro lidskou pokožku nebezpečné, může dojít ke spálení kůže a dalším závažnějším problémům. Havajská politička Sharon Harová upozornila na to, že korálům neškodí jen krémy, ale také globální oteplování a lidská činnost. Navíc samotný zákaz prodeje nezaručí, že si turisté nepřivezou vlastní krémy z domova.
Komentáře k článku