2 minuty čtení
15.06.2021

Za nejčistější vodou vyrazte na Kypr

Podle srovnání Evropské agentury pro životní prostředí má nejčistější vodu ze států Evropské unie Kypr. Tato zpráva může zemi na začátku turistické sezony výrazně pomoci, tu loňskou totiž značně poznamenala koronavirová pandemie. Na dalších pozicích se umístilo Rakousko, Řecko a Malta.

O 84 procent méně turistů

Pandemie koronaviru, kterou doprovází výrazná omezení, znamenala pro Kypr obrovský problém i v oblasti cestovního ruchu. Za běžných okolností turismus pokrývá 13 procent kyperského HDP. Počet turistů loni klesl o 84 procent. A další podobně kritický rok by mohl být pro některé podnikatele v oboru likvidační.

Věděli jste, že tvar ostrova připomíná dýmku? Zkuste se podívat na mapu.

Nízký podíl nakažených

Nyní by se ale mohlo blýskat na lepší časy. Ministr zdravotnictví Konstantinos Ioannu prohlásil, že Kypr se v rámci Evropské unie v současné době řadí mezi země s nejnižším podílem nákazy. Statistiky uvádějí, že na covid-19 na Kypru, který má necelý milion obyvatel, zemřelo 360 lidí. Zároveň už velké procento místních obyvatel dostalo alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru, a tak by se země brzy mohla těšit kolektivní imunitě. Kypr se chystá cílit především na Brity, kteří jsou nejpočetnější skupinou návštěvníků mířících na tento ostrovní stát ležící ve východní části Středozemního moře.

Maximální kvalita vody

Celkem Kypr nabízí 112 míst ke koupání, která mají podle Evropské agentury pro životní prostředí maximální počet bodů v kvalitě vody. Mezi nejkrásnější pláže patří Nissi, jež se nachází ve středisku Agia Napa. Velice oblíbené jsou také pláže ve středisku Famagusta. Ale není to jen koupání, na co může ostrov návštěvníky nalákat.

Ostrov dvou tváří

Kypr se často označuje jako Ostrov dvou tváří. Je totiž rozdělen na řeckou a tureckou část. Na jihu se nachází Kyperská republika, jež je členem Evropské unie, na severu pak Severokyperská turecká republika, kterou ovšem uznává pouze Turecko. Odděluje je takzvaná Zelená linie, která prochází středem hlavního města Nikósie. Toto město je unikátní, na světě totiž neexistuje žádné další hlavní město, které by bylo takovýmto způsobem rozděleno na dvě části.

Hrad jako z pohádky

Nezapomenutelný je výlet na zříceninu hradu St. Hilarion. Turisté si tam mohou připadat jako v pohádce – uvádí se totiž, že tento hrad využil jako inspiraci slavný Walt Disney, když animoval pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků.

Přírodní krásy

Kypr se může chlubit nejen čistým mořem, ale také dalšími zajímavými přírodními prvky. Úžasný je vodopád Kaledonia i Národní park Mys Greko.

Ráj pro kočky

Návštěvu Kypru by si neměli nechat ujít ani milovníci koček. Těch totiž na ostrově žije obrovské množství. Podle legendy je sem dovezla matka byzantského císaře Justiniána svatá Helena, aby zahubily přemnožené hady.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články