2:04
08.01.2021

Prozkoumejte nejkrásnější rozhledny v Česku

Říká se, že někdy je potřeba se na svět podívat s nadhledem. Při výletech to platí doslova. Rozhledny nabízejí krásné výhledy, při kterých v mnoha případech můžete dohlédnout až do sousedních zemí, prozkoumat krásy České republiky i se jen tak zasnít. Rozhleden se na území Česka nachází celá řada, každá z nich má své jedinečné kouzlo a genius loci. Přinášíme vám tipy na rozhledny, které určitě stojí za návštěvu.

Ještěd

Známý hotel s vysílačem, který má jedinečný tvar, je skutečný fenomén, věž získala i mezinárodní architektonickou cenu. Na vrchol Ještědského hřbetu můžete vyjet lanovkou, naskytne se vám výhled na Liberec a okolí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lukáš Doležal (@lukas.dodo.dolezal)

Štěpánka

Nejstarší rozhlednou v Jizerských horách je Štěpánka, kterou naleznete na vrcholu Hvězda. Začala se stavět už v roce 1847.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Monika Soukupová (@cesta_z_mesta_living)

Bára

Dřevěná rozhledna Bára, která se nachází u Chrudimi, je známá díky svému vzhledu, ale i osudu. V červnu 2008 ji totiž jen pár dní po otevření zničila silná vichřice. Rozhledna se ale dočkala přestavby a nyní znovu dominuje Čertově skalce.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @hroch_90

Boubín

Přímo uprostřed Boubínského pralesa se tyčí dřevěná rozhledna Boubín, jež je vysoká 21 metrů. Z plošiny, na kterou vede 109 schodů, si můžete prohlédnout nejen Šumavu nebo Středočeskou pahorkatinu, ale také Kleť či město Vimperk. Pokud je viditelnost obzvlášť dobrá, můžete dohlédnout až do Alp.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Krátký Pavel (@0__pepa__0)

Kobylí vrch

Skutečně netradiční je rozhledna Kobylí vrch na Břeclavsku. Potěší i ty, kteří nemají rádi schody, je totiž kompletně bezbariérová. Je vysoká 7,5 metru a nachází se přímo uprostřed vinic. Můžete si prohlédnout Pálavu, Bílé Karpaty a dokonce i rakouské Alpy či Malé Karpaty.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Adam Tauš (@adamtaus)

Salaš

Také rozhledna Salaš, kterou naleznete na Slovácku, má opravdu jedinečný tvar. Jedná se o ocelovou konstrukci obloženou modřínem, která má připomínat hasák. Nabízí výhled na Bílé Karpaty, Chřiby a Uherské Hradiště.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @nasekrasnecesko

Klub přátel rozhleden

Při hledání tipů na výlety po českých rozhlednách vám mohou hodně napovědět webové stránky Klubu přátel rozhleden. V sekci O rozhlednách naleznete výsledky veřejné internetové ankety o nejlepší (nebo také nejhezčí, nejlépe umístěnou či s nejlepším výhledem) rozhlednu postavenou v daném roce. Klub tuto anketu vyhlašuje od roku 2014 a mezi výherci zatím jsou Špulka u Lbosína, Fajtův kopec u Velkého Meziříčí, Bukovka u Rapotína, Čížovka u Kněžmostu či Růženka na Pastevním vrchu u Růžové. Za rok 2019 se na první pozici umístila rozhledna Velká Deštná v Orlických horách, následovaly ji Funpark Šibenik v Mostě a Šťastná věž ve Spáleném Poříčí. Pokud vás rozhledny fascinují, můžete si na webu klubu objednat i nástěnný kalendář s jejich fotografiemi.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články