2:08
03.05.2021

Země lákají turisty na očkování proti koronaviru zdarma

Koronavirová pandemie, která s sebou přinesla přísná opatření, měla drastický dopad na cestovní ruch. Země, jež jsou na turismu závislé, proto hledají nejrůznější cesty, jak by mohly přilákat další návštěvníky, kteří by tam utratili své peníze. Některé země se už dokonce rozhodly, že turistům nabídnou očkování. Takový nápad bude mít přínos pro obě strany – státy přilákají návštěvníky a ti budou moci využít očkování, na které by ve své domovině třeba čekali ještě několik týdnů či měsíců.

Visit, vaccinate, vacation

Na Maledivách zavedli iniciativu 3V – visit, vaccinate, vacation – navštívit, očkovat, dovolená. Zatím ještě není jasné, kdy tato iniciativa odstartuje, protože nejdříve chce stát naočkovat vlastní občany, a to oběma dávkami vakcíny. V současné době dostalo alespoň první dávku 53 procent populace a dokonce 90 procent lidí pracujících v oblasti turismu. Pro server Independent to uvedl tamní ministr cestovního ruchu Abdulla Mausoom.

Mírnější opatření pro očkované návštěvníky

K očkování turistů by ale mělo dojít brzy, země je totiž na turistickém ruchu závislá, za normálních okolností tvoří zhruba 67 procent tamního DPH. Zároveň chce ministerstvo zdravotnictví zmírnit opatření pro turisty, kteří se už nechali očkovat ve svých domovských zemích.

Očkovat turisty bude i Aljaška

Oživit cestovní ruch pomocí očkování chce také Aljaška. U tohoto amerického státu už je dokonce i jasné, kdy s očkováním turistů začne – bude to 1. června. A už na konci dubna má začít zkušební výdej vakcín.

Očkovací místa na letištích

První dávku vakcíny dostanou zdarma všichni zájemci, kteří na Aljašku dorazí přes jedno ze čtyř letišť ve městech Anchorage, Fairbanks, Juneau nebo Ketchikan. Očkovací místa se budou nacházet přímo za bezpečnostní prohlídkou. Podle šéfky úřadu pro veřejné zdraví Heidi Hedbergové se budou používat vakcíny od společností Pfizer nebo Moderna.

Vakcín je dostatek

Zcela zdarma mohou turisté získat i druhou dávku – stačí, když na Aljašce zůstanou alespoň 21 nebo 28 dní. Podle Hedbergové je vakcín dost nejen pro místní obyvatele, ale také pro turisty z jiných zemí.

Body za pobyt i kancelář zdarma

Státy závislé na turistickém ruchu už přišly i s dalšími výhodami, které mají nalákat turisty. Například Malta nabídne cestovatelům kapesné za to, že přijedou. Jeho výše se bude odvíjet od délky pobytu, úrovně hotelu i destinace. Madeira pro změnu cílí na digitální nomády, jimž nabízí kancelář i připojení k internetu zdarma. A zmíněné Maledivy zavedly věrnostní systém, podle něhož budou odměňovat turisty, kteří se do země vrátí. Návštěvníci budou při svých pobytech sbírat body i podle toho, kolik dní v zemi stráví.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články