2:01
15.03.2021

Cestování s očkovacím pasem. Jak to bude fungovat?

Cestovní ruch patří mezi odvětví, která pandemie koronaviru zasáhla nejvíce. S postupujícím očkováním však řada zemí doufá, že letní sezona už by mohla být pro turismus příznivější a přinést potřebné peníze. Ke kontrole, zda je daný člověk očkovaný, by měl sloužit takzvaný zelený pas. Získají ho lidé, kteří se podrobili aplikaci obou dávek vakcíny.

Digitální osvědčení

Vzniknout by mělo jednotné digitální osvědčení. Díky němuž budou moci očkovaní lidé z členských států po Evropské unii volně cestovat, aniž by museli podstupovat testy nebo absolvovat karanténu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na svém twitterovém účtu uvedla, že digitální zelený pas má Evropanům usnadnit život a umožnit jim cestovat po Evropské unii, ale i za její hranice. Návrh, jak by měl tento průkaz vypadat, by podle ní měla komise představit během následujících týdnů.

Hrozí diskriminace neočkovaných

Na obnovení cestovního ruchu tlačí především jihoevropské země, které jsou na příjmech z turismu závislé. Tento směr výrazně podporuje i Španělsko, Rakousko a další státy. Některé země jsou ovšem proti, například Francie a Belgie upozorňují na to, že očkování v Evropské unii postupuje jen velmi pomalu. Při zmírnění opatření pro očkované by tak lidé, kteří ještě vakcinací neprošli, byli diskriminováni. Představitelé těchto zemí proto navrhli, že by v digitálním pasu mohlo být uvedeno i to, zda byl daný člověk testován na koronavirus a jaký byl výsledek.

Státy připravují rozvolňování opatření

Některé země se chtějí v budoucnu otevřít i turistům, kteří zelený pas mít nebudou. Budou však pro ně platit přísnější pravidla. Touto cestou se chystá jít například Řecko, které již deklarovalo, že chce v květnu začít uvolňovat opatření a přivítá všechny turisty z Velké Británie – bez ohledu na to, zda již jsou očkovaní. Právě v Británii ostatně očkování postupuje poměrně rychle, země má značný přísun vakcín. Zároveň chystá vlastní očkovací pas – stejně jako například Dánsko.

Se zeleným pasem na koncert nebo do divadla

Digitální zelený pas se ovšem nebude využívat jen v oblasti turistického ruchu, měl by sloužit i jako vstupenka na další akce. Například v Izraeli, který je v očkování premiantem a postupuje nejvyšší rychlostí, už zvýhodňování očkovaných lidí funguje v praxi. Na konci února se v Tel Avivu dokonce uskutečnil koncert pod širým nebem, kam směli jen lidé, kteří se u vstupu prokázali zeleným pasem. S průkazem je tam možné navštívit také divadla, posilovny, bazény nebo se ubytovat v hotelu. Díky očkovacímu pasu se tak život pomalu vrací k normálu.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články