1:57
29.08.2017

Unikátní muzeum propadáků

Kdo na sklonku léta míří na sever Evropy, může ve švédském přístavním městě Helsingborg, jen kousek od dánských břehů, navštívit unikátní výstavu produktů, od kterých se očekávalo, že přinesou převrat ve svém oboru. Sláva je však nakonec minula.

Duchovním otcem této exhibice „propadáků“ je jednačtyřicetiletý klinický psycholog Samuel West. Je tímto fenoménem doslova fascinován a vychází ze skutečnosti, že 80 – 90 % inovací končí v zapomenutí. Ovšem většinou by bez nich ty skutečné „trháky“ světlo světa ani nespatřily.

Na nápad uspořádat tuto výstavu, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií nejslavnějších neúspěšných inovací, prý přišel na dovolené a hned po návratu se pustil do díla.

Libo lasagne Colgate se zeleným kečupem?

Přáním Westa je, aby se lidé při prohlídce zasmáli. Inovace, které neuspěly na kolbišti trhu, jsou přece zábavné. Posuďte sami. Výrobce známé zubní pasty se rozhodl, že ohromí hotovými mraženými pokrmy. Colgate Beef Lasagna  však cílové zákazníky spíše odradil. Podobně na trhu dopadl i zelený kečup firmy Heinz.

Z trochu jiného soudku je desková hra Trump: I´m Back and You´re Fired. Na herních kartičkách je tvář miliardáře a dnešního šéfa Bílého domu, která měla hře představené v roce 2004 přinést obrovskou popularitu. Ve skutečnosti se však jedná jen o hodně zjednodušenou verzi známých Monopolů a podle Westa neměla žádnou šanci na úspěch, protože je neskutečně nudná.

Inovace, které dláždily cestu

Neúspěch srazil na kolena i některé inovace, které měly tu smůlu, že přišly příliš brzy. Apple Newton, malý kapesní počítač uvedený na trh v roce 1993, zdaleka neměl takový ohlas, jaký se očekával. Připravil však cestu pro iPhony a iPady, které o několik let později zaplavily svět. Chytré brýle Google Glass s head-up displejem také nepřinesly společnosti Google očekávanou slávu. Pouze upozornily další výrobce, jakou cestou se má jejich výzkum vydat.

Mezi propadáky v Museum of Failure nalezneme i vozítko segway. Mělo znamenat dopravní revoluci, nakonec se však uplatnilo pouze v turistickém ruchu, a to víceméně jako atrakce.

Jak expozici Museum of Failure navštívit?

Expozice již od letošního června hostuje v Kulturhotellet, na adrese Södergatan 15 v Helsingborg a bude zde otevřena ještě do poloviny září, denně mezi 12 – 18 hodinou. Poté se vydá na turné po celém Švédsku. Vstupné je v přepočtu asi 10 euro za dospělé osoby, mládež od 13 do 18 let platí polovic, děti mají vstup zdarma. Texty u jednotlivých exponátů jsou psány švédsky, ale zahraničním návštěvníkům je k dispozici anglický a německý překlad.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články