2:25
01.03.2021

Věhlasný karneval v Riu letos neproběhne. Po 109 letech

Propracované kostýmy, pestré barvy, spousta tance a zábavy. A také turistů. Tak to na přelomu února a března tradičně vypadá v brazilském Riu de Janeiro, ulicemi totiž prochází věhlasný karneval. Jenže letos se nic takového konat nebude. Odkládá se na neurčito. Akci zamezila celosvětová pandemie koronaviru.

Lákadlo pro místní i turisty

Na karneval, jenž se každý rok odehrával na Sambadromu Marquês de Sapucaí, zpravidla mířilo obrovské množství lidí včetně celebrit. Na jeho přípravách se podílí tisíce lidí, kterým nezbývá než doufat, že v příštím roce bude situace podstatně příznivější a tradiční karneval se bude moci uspořádat.

Zakázány jsou i domácí oslavy

Nově zvolený starosta města Eduardo Paes podle agentury AP připustil, že je to složité a smutné, nicméně zdůraznil, že karneval nebude. Zároveň vyzval obyvatele, aby nepořádali ani domácí večírky a taneční oslavy, neboť nic takového v současné době není legální. Tajné oslavy podle něj nebudou tolerovány. V ulicích budou posílené policejní hlídky a účastníci takových večírků mohou dostat pokutu, ale také skončit ve vězení. Lidé tento krok vesměs chápou, Brazílie patří mezi země nejvíce zasažené koronavirem.

Očkování rozhodne

Starosta Paes také odmítl, že by se karneval mohl přesunout na červenec. Neočekává, že by v té době mohly být podmínky natolik dobré, aby se akce takových rozměrů mohla uskutečnit. Existuje však poměrně velká naděje, že by se přehlídka mohla konat v tradičním termínu příští rok. V té době by již podle státních zdravotnických orgánů mohlo být 16 milionů obyvatel Ria proočkováno. „V roce 2022 budeme moci oslavit život a naši kulturu se vší silou,“ uvedl Paes.

Tančila se polka i valčík

První zmínky o světoznámém karnevalu v Riu de Janeiro sahají až do roku 1723. Nebyla to tehdy původně brazilská slavnost, ale určitá obdoba pohanských slavností. A evropská kultura měla dost dlouho významné slovo, ještě do začátku 20. století se běžně tančila polka, mazurka nebo valčík. Tradiční brazilská samba, která je v současné době symbolem karnevalu, nastoupila až později. Karneval byl naposledy přerušen během druhé světové války. K jeho obnovení došlo v roce 1947.

Brazílie je s karnevaly spojená obecně, konají se i v dalších městech, mezi nejznámější patří Salvador, Recife a Olinda.

Krist Spasitel i farmářské trhy

Tyto masové akce však nejsou to jediné, na co Rio de Janeiro vábí turisty. Obrovským lákadlem je Krist Spasitel (Christ Redendor), vysoká socha na vrchu Corcovado. Patří mezi sedm novodobých divů světa. Ve městě se nachází také řada zajímavých muzeí, hojně navštěvované jsou i místní farmářské trhy.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články