2:18
18.07.2017

Zlatý rok turismu pro Lisabon

Pro město Lisabon, hlavní město Portugalska, je rok 2017 zlatým rokem turismu. Tedy alespoň se to tvrdí. Město na řece Tajo, které se díky katastrofálnímu zemětřesení v 18. století nemůže pyšnit rozlehlým historickým centrem, ani množstvím budov se starobylou architekturou, láká turisty na moderní dějiny a architekturu současnou.

Nově otevřená muzea i poznávací okruhy městem

Město Lisabon navštívilo loňský rok rekordní počet turistů a letos se očekává, že tento rekord opět padne. Rozhodně to není náhodou, metropole na ústí řeky Tajo má totiž turistům rozhodně co nabídnout.

Zájemce o moderní historii jistě potěší nově otevřené muzeum Museu Do Aljube Resistência e Liberdade. Nachází se v budově bývalé věznice a přibližuje období diktatury v Portugalsku a v jeho tehdejších koloniích, mezi lety 1933 – 1974. Expozice je velmi emotivně provedena a nevyhýbá se ani nejožehavějším tématům.

Lisabon

Lisabon

Ve městě vzniklo také mnoho obchodů s typicky portugalskými produkty, mezi kterými určitě stojí za zmínku obchod s tradičními mýdly a parfumérií, umístěný v někdejší lékárně, jejíž interiér je velmi zdařile zrestaurován, a tak již samotná návštěva obchodu je zážitkem.

Pro turisty je připraveno i několik tematicky zaměřených prohlídkových okruhů. Vedle okruhu soustředěného na lisabonské umění je asi nejpůsobivější cesta za typicky portugalským fenoménem – dlaždicovou výzdobou budov.

El MAAT

Největším lákadlem města je bezpochyby nově otevřené muzeum umění, architektury a technologií El MAAT (Museu de ArteArquitectura e Tecnología). Již důmyslně zvolená zkratka, která se shoduje se staroegyptským výrazem pro podstatu bytí, či univerzální řád světa, napovídá, že se jedná o opravdu unikátní projekt.

Působivé propojení řeky a města

Úkolu propojit řeku Tajo s městskou krajinou se zhostila britská architektka Amanda Levete a podle jejího návrhu vyrostla na břehu tohoto mohutného toku unikátní stavba. Tvarem připomíná lasturu, nebo také ladnou vlnku nad řekou. Jedinečné je však hlavně její provedení, neboť 14 metrů vysoká a 120 metrů dlouhá budova je pokryta 15.000 lesklými dlaždicemi, ve kterých se odráží působivé odstíny hladiny řeky, reflektující sluneční svit.

Lisabon a řeka Tajo

Lisabon a řeka Tajo

Muzeum otevřelo své dveře návštěvníkům již v říjnu loňského roku. Až letos byl však zpřístupněn most, spojující ulici se střechou budovy, otevřenou čtyřiadvacet hodin denně a nabízející úchvatné pohledy na řeku i na samotné město.

 

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články