Osud Titaniku, údajně nepotopitelné lodi, i více než sto let po svém ztroskotání fascinuje obrovské množství lidí. Dokládají to mimo jiné expedice, které se k nejpopulárnějšímu vraku parníku na světě pořádají. Zúčastnit se jich může i veřejnost. Vzhledem k vysoké ceně si však takovýto unikátní výlet mohou dovolit jen bohaté vrstvy. Lístek totiž stojí 250 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 5,6 milionu korun.
Ponorka nese příznačný název Titan
Podle serveru Daily Mail zatím mohlo potopenou loď vidět méně než 250 lidí. Expedice k Titaniku pořádá společnost OceanGate Expeditions, jež kromě běžných pasažérů vezme i výzkumníky. Ponorka, kterou k tomu využijí, nese příznačný název Titan. Vejde se do ní pět lidí. Výprava bude vyrážet příští rok v létě z kanadského ostrova Newfoundland, po zhruba 600kilometrové plavbě Atlantským oceánem dojde k ponoru, který by měl trvat osm až deset hodin. Účastníkům se pak naskytne jedinečný pohled.
Jako z National Geographic
Vstupenka na expedici je velmi drahá, od posledního ročníku se její cena ještě zvýšila, a to o 125 tisíc dolarů, tedy 2,8 milionu korun. Ohlasy jsou však úžasné. Podle jednoho z účastníků Aarona Newmana to bylo něco neskutečného, zážitek přirovnal k snímkům z National Geographic nebo Discovery Channel. Výjimečný pro něj byl i samotný ponor do čtyř tisíc metrů. Dechberoucí zážitek je to i pro pilota ponorky P. H. Nargeoleta, který za posledních 30 let provedl už více než 30 ponorů. Připomněl, že vzhledem k rozkladu lodi je čím dál víc vidět do jejích útrob.
Nepotopitelný parník ztroskotal při první plavbě
Titanic byl největším parníkem své doby. Měl převážet cestující a poštu mezi Evropou a Severní Amerikou. Na jeho palubě mohlo plout 2603 cestujících a 899 členů posádky. Na svou první a zároveň poslední plavbu se vydal 10. dubna 1912 a byla to velká událost. Účastníky plavby byli i milionáři a další známé osobnosti. Dne 14. dubna 1912 však zaoceánský parník narazil do ledovce a 15. dubna ve 2:20 hodin se potopil. Příčin bylo hned několik. Nejčastěji se uvádí příliš vysoká rychlost a špatně nastavený kurz.
Nedostatek míst v záchranných člunech
Příběh Titaniku je tak přitažlivý nejen kvůli tomu, že loď byla údajně nepotopitelná, ale také kvůli vysokému počtu obětí. Zemřelo více než 1500 lidí. Důvodem tak obrovské tragédie bylo především malé množství záchranných člunů i špatná koordinace záchranných prací. Přestože byli cestující vybaveni záchrannými vestami, v ledové vodě neměli šanci dlouho přežít.
Komentáře k článku
In this awesome design of things you actually receive a B+ with regard to effort and hard work. Where exactly you lost us was in your facts. As they say, the devil is in the details... And that couldn't be more accurate in this article. Having said that, permit me inform you what did work. Your writing is actually pretty powerful which is probably why I am taking an effort in order to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. 2nd, whilst I can easily see a leaps in logic you come up with, I am not sure of how you seem to connect your points which produce the actual final result. For right now I will, no doubt subscribe to your position however hope in the near future you link the facts much better.