3:31
14.07.2017

Indická pakora aneb cokoliv osmaženého v těstíčku

Indická kuchyně je známá svou rozmanitostí, zejména kvůli hojnosti koření, které se při přípravě pokrmů používá. Největší převahu na jídelníčku mají jednoznačně vegetariánské pokrmy. Mezi nejpoužívanější suroviny patří luštěniny, zelenina, koření, rýže, obilniny, mléčné výrobky (zejména máslo ghí a jogurty) a tak dále.

Každý, kdo se o indickou kuchyni zajímá, ví, že se pojí s ájurvédou, což je tradiční indické lékařství, jehož vliv se projevuje v používání ovoce, koření a dalších přísad. Mezi nejznámější pokrmy patří například rassam, což je pálivá polévka ze zeleniny, dósa – smažené placky z čočky, rýže a koření a podobně. Z čistě vegetariánských jídel je velmi oblíbená pakora – oficiálně jsou to pečené taštičky, které se plní zeleninou či luštěninami, ale jinak je to zkrátka jakákoliv zelenina, která se obalí v těstíčku a smaží se zcela ponořená ve vysoké vrstvě tuku. Vzhledově je těstíčko podobné našemu palačinkovému, ale k přípravě se používá cizrnová mouka.

Indické koření

Indické koření

Trocha historie

Pakora, říká se jí také pakoda, pakodi či ponako, je nejoblíbenějším smaženým pokrmem, který se podává jako malá svačinka nebo předkrm. Narazit na něj můžete i u pouličních prodejců. Tato pochoutka je tradiční v Indii, Nepálu, Bangladéši a Pákistánu, ale narazit na ni můžete i v asijských zemích. Základem pakory je těstíčko z gram mouky nebo také besanu, což je mouka z mleté cizrny. Během indického svatebního obřadu se pakora podává s chai jako občerstvení pro svatební hosty a také s chutney (čatní) či kečupem. Ostatně tato kombinace je v Indii oblíbená i při špatném počasí, když například prší.

Ochutnejte indickou kuchyni

Na přípravu pakory budete potřebovat těstíčko, do kterého budete namáčet jednotlivé kousky zeleniny. Použít můžete v podstatě cokoliv, co máte rádi. Lilek, brambory, květák, cuketu, kroužky cibule a podobně. Často se také připravují různé zeleninové směsi, do které přidáte listy špenátu, hrášek, šalvěj a mnoho dalších ingrediencí. Spolu se surovinami na těstíčko vše zamícháte a pak lžící tvoříte placky či kuličky, které vhodíte do vyšší vrstvy oleje a osmažíte. Zkuste si takovou počeštělou a velmi jednoduchou verzi pakory připravit i vy.

Suroviny na 4 porce:

  • 250 g gram mouky (besan)
  • 1 větší cibule (může být klasická kuchyňská – žlutá, případně červená)
  • 1 čerstvou červenou chilli papričku
  • 1/2 lžičky čerstvých listů koriandru
  • 1/2 lžičky koptského kmínu (ajwain)
  • Špetka asafoetida (říká se jí také čertovo lejno)
  • 1/2 lžičky sušeného červeného chilli
  • 1/4 lžičky mletého kmínu
  • Sůl podle chuti
  • 200 – 250 ml vody (podle potřeby a hustoty směsi)
  • 2 jarní cibulky
  • zhruba 3 hrnky rostlinného oleje na smažení

Příprava:

Očistěte cibuli, rozkrojte na polovinu a nakrájejte na tenké plátky. Plátky umístěte do mísy. Přidejte nasekanou jarní cibulku, čerstvou chilli papričku, koriandr a odložte stranou. V jiné misce smíchejte gram mouku, sušené chilli, koptský kmín, mletý kmín, asafoetida a sůl. Směs mouky s kořením nasypte na zeleninu, přidejte trochu vody a důkladně míchejte, dokud nevznikne dostatečně hustá směs, z níž budete moci tvořit různé tvary (kuličky, placky a podobně).

Připravte si hlubokou pánev (pokud nemáte, použijte kastrůlek, protože vysoká vrstva oleje je nezbytná, pakora musí plavat), nalijte do ní olej a nechte ho zahřát, musí být hodně horký. Jak poznat, že je olej správně rozehřátý? Vložte kousek namíchané směsi, když se začne rovnou smažit a bude plavat na hladině, je teplota oleje perfektní. Musíte však hlídat barvu směsi, kdyby moc rychle tmavla, uberte trochu teplotu, jinak zůstane pakora uvnitř syrová. Málo horký olej zase způsobí, že bude pakora nasáklá olejem.

Rukou vemte kousek těsta, vytvarujete podle svého a vložte do vroucího oleje. K přípravě můžete použít i lžíci, kterou naberete těsto a rovnou hodíte do pánve. Nechte vždy smažit zhruba 1 minutu z jedné strany a otočte, takhle asi pětkrát za sebou po dobu 6 minut. Osmažené pakory vyndejte z oleje na papírový ubrousek, tím je zbavíte přebytečného oleje.

Teplou pakoru servírujte s kečupem, chutney nebo dipem podle vlastní chuti.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články