3 minuty čtení
02.05.2022

Kouření na všech plážích zakázáno. Španělsko se k tomu odhodlalo jako první v Evropě

Poházené nedopalky cigaret už bohužel tak nějak k plážím patří. Podle výzkumu Evropské agentury pro životní prostředí z roku 2018 se řadí k věcem, které lze v písku nalézt nejčastěji. Španělsko se to však rozhodlo změnit. Jako první evropský stát přistoupilo k úplnému zákazu kouření na všech svých plážích.

Nedopalky zatěžují přírodu

Není to jen o tom, že by cigaretové špačky narušovaly estetiku pláže, problém je mnohem hlubší. Látky, které jsou v nedopalcích obsaženy, jsou toxické a zamořují přírodu – a to včetně vody. Jsou nebezpečné pro suchozemské i mořské živočichy a kontaminují půdu.

Omezení už někde platí

V současné době ještě není jasné, kdy zákaz kouření vstoupí v platnost, už ho však schválil senát. Omezení ale na některých španělských plážích již platí. Jedná se například o Kanárské ostrovy nebo pláže v okolí Barcelony. Země je podle serveru Daily Mail prvním evropským státem, jenž kouření nedovolí na žádné ze svých pláží.

Za zákaz vznikla petice

Zajímavostí je, že k tomuto kroku se španělská vláda odhodlala na základě tlaku veřejnosti. Vznikla totiž petice za zákaz kouření, kterou podepsalo zhruba 283 tisíc lidí. Pro srovnání – Španělsko mělo v roce 2020 přes 47 milionů obyvatel. Lidé, kteří striktní zákaz poruší, se vystavují riziku vysoké pokuty. Ta může dosáhnout až do výše 2 tisíc eur, tedy zhruba 50 tisíc korun.

Přidávají se další pláže

Zákazy kouření platí i na některých dalších evropských plážích. Jedná se například o italskou Sardinii nebo jih Francie. Prvním italským letoviskem, jež kouření zakázalo, bylo v roce 2019 věhlasné Bibione, které je oblíbeným cílem českých turistů. Omezení tam existovalo už dříve, nesmělo se kouřit v pásu u vody, od roku 2019 však zákaz platí na celých osm kilometrů pláží.

Za kouření na pláži hrozí i vězení

Radikální přístup nastolilo Thajsko. To nejdříve zakázalo elektronické cigarety, za jejich používání hrozí dokonce desetileté vězení – a to i přesto, že turisté o tomto zákazu dost často neví. Upozornit by je měly cestovní kanceláře. Poté zatrhlo i klasické kouření na plážích, podle dat Odboru námořních a pobřežních zdrojů (DMCR) nedopalky v roce 2017 tvořily až třetinu veškerého odpadu, který se na tamějších plážích našel. Jen na 2,5 kilometrech pláže Patong na ostrově Phuket se tehdy podle šéfa DMCR Jatuporna Buruspata našlo 138 tisíc cigaretových špačků. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve výši 100 tisíc bahtů, což je v přepočtu zhruba 65 tisíc korun, ale také až rok vězení.

 

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář
zelma
29. 1. 2023

Waiting patiently for you to come home and fuck me! http://bitly.ws/znHX

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články