2:10
16.01.2021

Maradonův dům se proměnil v muzeum. Po jeho smrti prudce vzrostla návštěvnost

Nad smrtí fotbalového boha Diega Maradony dosud visí řada otazníků. Jedno je ale jisté – pláčou po něm tisíce fanoušků po celém světě. Jeho život si mohou připomenout ve speciálním muzeu, které teď čelí vysokému náporu návštěvníků. Nachází se přímo v prvním domě, kde argentinská sportovní legenda žila.

V domě žil dva roky

Nejlepší hráč dvacátého století se narodil 30. října 1960 ve městě Lanús, které spadá do provincie Buenos Aires. Jeho první dům se nachází ve čtvrti La Paternal v hlavním městě Argentiny. Známý ofenzivní hráč v něm sice žil pouhé dva roky, ale bylo to velice důležité období – právě v té době začínal s fotbalem na profesionální úrovni. Tento skromný domek dostal v roce 1978, když podepsal smlouvu s týmem Argentinos Juniors. Tehdy mu bylo 18 let.

Skromný příbytek

Dům má asi 147 metrů čtverečních a Diego ho obýval spolu se svými rodiči a mladšími bratry Raulem a Hugem. Občas v příbytku žila i některá z jeho čtyř sester. Do luxusní rezidence, na kterou jsou přední fotbalisté zvyklí v současné době, měl na míle daleko. Ale nutno podotknout, že sám Maradona pocházel z nuzných poměrů. Od roku 1980 se vystřídalo několik majitelů, až nakonec dům koupil šéf klubu Argentinos Juniors Albert Pérez s rodinou se záměrem přetvořit ho v muzeum k poctě legendárního fotbalisty.

Návštěvnost raketově vzrostla

Muzeum je otevřené již delší dobu, ale jak pro agenturu Reuters uvedl Maradonův syn César, nebylo příliš navštěvované. Po smrti mistra světa z roku 1986 však návštěvnost prudce vzrostla. Internetové stránky, kde je možné koupit vstupenky, dokonce nápor fanoušků nevydržely a spadly.

Vstupné činí 400 pesos, což je přibližně 100 korun. Provozovatelé muzea se někdy setkávají se zvláštními prosbami, někteří návštěvníci prý chtěli v domě přespat a udělat si grilovačku. K tomu ale dům neslouží, nepoužívá se v něm ani kuchyň a nepouští se voda.

Fotbalový mág i známý průšvihář

Diego Maradona byl známý nejen díky svým nádherným gólům a jedinečným fotbalovým kouskům, ale také pro své průšvihy a skandály. Žádný svatoušek to rozhodně nikdy nebyl, poznal životní vrcholy, ale nevyhnulo se mu ani absolutní dno. Otevřeně se hovořilo o jeho závislosti na alkoholu, ale také na kokainu. Přezdívalo se mu Boží ruka a Zlatý chlapec, byl otcem osmi dětí, které měl s pěti ženami. Do fotbalového nebe odešel 25. listopadu 2020 po infarktu myokardu. V srdcích fanoušků po celém světě však žije dál.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články