3 minuty čtení
14.10.2021

Okénka v letadlech by mohly nahradit obrazovky

Letadla bez oken jsou pro většinu cestujících něco nepředstavitelného. O místa u okének ostatně vždy byl největší boj. Sledovat proplouvání nadýchanými mraky nebo pozorovat hory, moře či dokonce jednotlivá města je jedinečný zážitek. Už delší dobu se však ozývají hlasy expertů, že letadla, která by neměla okna, by byla výkonnější a rychlejší. Americká společnost Rosen Aviation představila možnost, jak by letadla bez oken mohla vypadat, aniž by cestující o takový zážitek přišel. Okna by mohly nahradit velkoplošné obrazovky.

Rozšířená realita a umělá inteligence

Nejde však jen o to, „nějak“ nahradit výhled. Podle viceprezidenta Lee Clarka je cílem do letadel zavést novou technologii a především rozšířit zážitek pro cestující, který by měl být výrazně sugestivnější. Zahrnout má rozšířenou realitu i umělou inteligenci, a to ve velkém stylu. Chybět nebudou ani hologramy a bezdotykové ovládání, které zajistí, že umělá inteligence bude dobře integrovaná a v podstatě neviditelná. Nebude to jen o tom, že se cestujícím bude na obrazovky promítat okolí, OLED displej nabídne další podrobnosti. Ve chvíli, kdy bude letadlo prolétat nad nějakým pohořím, jezerem nebo jinou zajímavostí, obrazovka poskytne doplňující informace.

Nominace na prestižní ocenění

Moderní technologie by se nejdříve měla dostat do soukromých tryskáčů, postupně ale i do běžných letadel. Už v příštím roce by mohla být připravená verze pro první třídu a byznys třídu. Zásadních inovací by se ovšem měla dočkat celá kabina. Projekt společnost Rosen Aviation představila už v loňském roce, kdy ve svém oboru způsobila poprask. Získala dokonce nominaci na prestižní cenu International Yacht & Aviation Award. O tématu se však nyní začalo hovořit znovu.

Okna budou brzy zastaralá

Společnost Rosen Aviation není jediná, kdo o náhradě oken v letadlech uvažuje. Švýcarská firma Yasava dokonce uvedla, že okna letadel mohou být brzy zastaralá. I ona je chce vyměnit za obrovské OLED displeje, které by mohly promítat nejen výhledy, ale také podmořský svět či les. Tyto scenérie mají uklidňující účinky, což by pro mnoho cestujících, kteří se létání bojí, mohlo být velmi vítané. Pasažéři si tak stiskem jediného čudlíku budou moci vybrat, na jaký výhled se chtějí dívat. A nejen to – na obrazovkách si budou moci pustit i filmy. Společnost Yasava připravuje obrazovky pro různé typy výrobců strojů, podmínkou pro zavedení displejů však je to, že se Yasava bude moci postarat o návrh celé kabiny.

Vyšší výkon a nižší spotřeba paliva

O letadlech bez oken v minulosti hovořili i zástupci aerolinek Emirates, kteří prohlásili, že takové letouny by měly vyšší výkon, mohly by létat ve větších výškách a rychleji. Zároveň by měly nižší spotřebu paliva.

Zaujal tě článek? Pošli ho kamarádům.

Komentáře k článku

přidat komentář

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Podobné články